Wszystkie kluby w Sejmie za projektem ustawy dotyczącym małych gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2023,9:10 Aktualizacja: 12-07-2023,9:15
A A A

Gospodarstwa do 5 ha będą mogły starać się o ryczałtową dopłatę w wysokości 225 euro/ha, która zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Wszystkie kluby podczas II czytania poparły projekt nie wnosząc poprawek.

Chodzi o poselski projekt, podpisany przez posłów PiS, nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Jego I czytanie odbyło się w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

sejm, komisja rolnictwa, dopłaty, ekoschematy, małe gospodarstwa

Dopłaty dla małych gospodarstw. Komisja rolnictwa skierowała projekt do II czytania

Gospodarstwa do 5 ha będą mogły starać się o ryczałtową dopłatę w wysokości 225 euro/ha, która zastąpi wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. W środę na posiedzeniu komisji rolnictwa odbyło się pierwsze...

Będzie dopłata ryczałtowa

Jak podkreślił poseł sprawozdawca Zbigniew Dolata (PiS), zaproponowane przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom organizacji rolniczych, gdyż upraszczają przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich i rolnictwa ekologicznego. Tym samym zwiększają dostępność tego wsparcia dla rolników.

Projektowana ustawa wprowadza dopłatę ryczałtową, która będzie przysługiwała gospodarstwom od 1 ha do 5 ha. Grupa ta stanowi ok. 51 proc. wszystkich rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie. W efekcie wprowadzenia projektowanych przepisów gospodarstwa najmniejsze, a więc w przeważającej większości gospodarstwa rodzinne, otrzymają 225 euro do hektara - poinformował Dolata. Dodał, że w rezultacie 5 ha gospodarstwo dostanie płatność w wysokości 1250 euro.

Dopłaty dla małych gospodarstw przysługiwać będą rolnikom, którzy już złożyli wnioski o przyznanie takich płatności na 2023 r. i tylko jeżeli uzyskiwali wsparcie w poprzednim roku (lub są następcami prawnymi takich rolników).

Rolnictwo węglowe do zmiany

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra zaznaczył, że płatność dla małych gospodarstw ma charakter opcjonalny, a więc skorzystanie z niej jest dobrowolne dla rolników. Rolnik będzie mógł wybrać czy chce realizować ekoschemat, za który może uzyskać większe środki, czy wziąć ryczałt. Stosowny wniosek trzeba złożyć do ARiMR do 31 sierpnia 2023 r.

minister, telus, ciecióra, dopłaty, ekoschematy

Jest potwierdzenie - będą uproszczenia w ekoschematach. Małe gospodarstwo dostanie 225 euro za hektar

Płatność ryczałtowa dla gospodarstw do 5 ha wyniesie 225 euro/ha i zastąpi wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich - poinformował minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że będzie ona przyznana na podstawie oświadczenia składanego w ARiMR od...

W projekcie nowelizacji wprowadza się ponadto zmiany w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi oraz do płatności ekologicznych. W odniesieniu do ekoschematu rolnictwo węglowe zaproponowano rezygnację z wymogu uzyskania minimalnej liczby punktów wymaganej do skorzystania z ekoschematu. W zakresie rolnictwa ekologicznego zmiana przewiduje obniżenie z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha minimalnego poziomu obsady zwierząt, jaki jest wymagany przy ubieganiu się o premię za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej.

Zaproponowane zmiany w projektowanej ustawie zostały zgłoszone do Komisji Europejskiej jako zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Wypłata dopłaty zależy od zgody KE.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Poleć
Udostępnij