Wspólna Polityka Rolna powinna mieć odpowiedni budżet

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2020,13:45 Aktualizacja: 24-02-2020,13:51
A A A

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa przekonuje, że WPR powinna mieć silny budżet, odpowiedni do zadań, jakie stawia się przed rolnictwem związanym z ochroną środowiska i klimatu.

- Dziś w Warszawie miałem okazję podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie za bardzo silne wsparcie Wspólnej Polityki Rolnej i jej budżetu - powiedział polityk po spotkaniu prezydenta z ministrami rolnictwa z ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, andrzej duda

Prezydent: środki na WPR na pewno nie mogą być niższe

- Środki na Wspólną Politykę Rolną na pewno nie mogą być niższe niż dotychczas. Naszym postulatem jest, aby dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem UE - mówi prezydent Andrzej Duda. W Pałacu...

Dodał, że kilka dni temu takie wsparcie otrzymał m.in. od prezydenta Francji.

- Wspólna Polityka Rolna to jest polityka służąca bezpieczeństwu całej Europy, ona powinna być silna i sprawiedliwa, a to oznacza odpowiedni dla niej budżet - zaznaczył komisarz.

Jak zauważył, obecnie trwa dyskusja nad wieloletnim budżetem Unii i jest trudna, także jeżeli chodzi o rolnictwo bowiem poszczególne regiony i kraje mają specyficzne problemy.

- Ostatnio dużo się mówi, że drogą do osiągnięcia zrównoważonego rolnictwa jest tzw. rolnictwo precyzyjne, podobnie jest z WPR, potrzebujemy bardzo precyzyjnej polityki rolnej, która uwzględnia potrzeby tych poszczególnych krajów - powiedział Wojciechowski.

- Te szczególne potrzeby to m.in. Zielony Ład, który nakłada na rolników zwiększone obowiązki i wyzwania, ale te wyzwania muszą być sprawiedliwie rozłożone - stwierdził.

oświadczenie o płatności bezpośrednie, dopłaty

Dopłaty 2020. Oświadczenia zamiast wniosków już od 1 marca

W tym roku rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również będą mogli składać oświadczenia zamiast wniosków o płatności bezpośrednie. Zmieniony został jednak nieco okres ich przyjmowania. Ostatnio oświadczenia o braku zmian w swoich...

Zwrócił uwagę, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej zachowały bardziej zrównoważone rolnictwo i mają wielkie szanse, w związku z "zielonym ładem", być liderami tych przemian, czyli prowadzenia rolnictwa w sposób zrównoważony zgodnie z wymogami środowiska, ochrony klimatu czy dobrostanu zwierząt.

Podkreślił, że w 2020 r. zdecyduje się przyszłość rolnictwa europejskiego na 7 lat, a może na dłużej, bo stworzenie silnych podstaw rozwoju rolnictwa będzie miało znaczenie w kolejnych latach. Dodał, że KE pracuje nad długofalową wizją rozwoju obszarów wiejskich do 2040, a nawet 2050 r.

- Jestem wdzięczny za polskie wsparcie dla silnej Wspólnej Polityki Rolnej i jej budżetu (...) Chciałbym, abyśmy w ten okres 2021-2027 weszli z silnym budżetem i jasnym przekazem dla rolników, by wiedzieli co ich czeka, jakim wyzwaniom mają sprostać, jaką pomoc otrzymają i żeby to była pomoc adekwatna do ich potrzeb - zakończył Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt