Wpływy z podatku bankowego mogą być wyższe niż planowano

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2017,10:05 Aktualizacja: 10-05-2017,11:07
A A A

Wpływy z podatku bankowego w 2017 r. mogą być wyższe o 10 proc. niż założono w budżecie - ocenił w środę Wiesław Janczyk, wiceszef resortu. W ustawie budżetowej na bieżący rok założono, że kwota z tytułu podatku od instytucji finansowych wyniesie 3,9 mld zł.

Wiceminister przypomniał, że w 2016 r. przychody budżetowe z tytułu podatku bankowego wyniosły 3,5 mld zł. - Na rok bieżący 2017 zaplanowano kwotę 3,9 mld zł. Według naszych prognoz ona w tym wypadku zostanie przekroczona - mam nadzieję - że może nawet o 10 proc. - powiedział polityk.

narodowy bank polski, nbp, bank centralny, budżet państwa, banki, kredyty

O kredyt coraz trudniej. Banki zaostrzają kryteria

W pierwszym kwartale bieżącego roku największym zmianom podlegała polityka kredytowa w segmencie kredytów konsumpcyjnych, która została przez banki zaostrzona - wynika z opublikowanej przez NBP kwartalnej informacji o sytuacji na...

Pytany, czy formuła tego podatku wymaga zmian odpowiedział, że nie jest planowana. - Nie zapowiadamy zmian w tym podatku. (...) Podatek się przyjął, jest płacony regularnie. Nie ma kłopotów interpretacyjnych. (...) Wpływy są satysfakcjonujące, bez drastycznej potrzeby zmiany tych wpływów nie warto tej ustawy dotykać - stwierdził.

Wiceminister finansów dodał ponadto, że nie potwierdziły się zarzuty, iż po wprowadzeniu tej daniny wzrosną opłaty za usługi dla klientów instytucji finansowych. - Podsumowanie ubiegłego roku pokazuje, że aż o 6 proc. spadły przychody z tytułu prowizji opłat w bankach - zaznaczył.

Janczyk dopytywany o to, co się dzieje z zapowiadanym przez rząd podatkiem od sklepów wielkopowierzchniowych przyznał, że dyskusja na ten temat "stanęła w martwym punkcie", po tym jak Komisja Europejska nakazała zawieszenie tego podatku. Dodał, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Sprawiedliwości UE danina ta nie zostanie wprowadzona.

podatek bankowy, wiesław janczyk, ministerstwo finansów, podatki, komisja europejska

Budżet zyska miliardy złotych z podatku bankowego

Zakładamy, że w tym roku budżet państwa uzyska blisko 4 mld zł z tytułu podatku bankowego - przekonuje Wiesław Janczyk, wiceminister finansów. Dodał, że w ubiegłym roku było to powyżej 3 mld zł. - To jest kwota powyżej 3 mld zł. Podatek nie...

Wiceszef resortu finansów przypomniał, że wątpliwości komisji wzbudziło to, że konstrukcja tego podatku, czyli zróżnicowanie stawek w zależności od skali przychodów sklepów - miałoby preferować te mniejsze i mogłoby zostać odebrane jako pomoc publiczna.

- KE zgodziłaby się zapewne tylko na jeden moment, że ten podatek byłby oparty na jednej stawce, czego nie chcą zaakceptować osoby zainteresowane, osoby z branży. Chociaż w moim przekonaniu i tutaj mam pewność, on by się okazał korzystny i dałby wyrównanie, dlatego że jednak małe i średnie podmioty chętniej płacą podatki niż duże - dodał.

Janczyk jako "bardzo pozytywne" ocenił też wskaźniki wykonania budżetu za pierwszy kwartał br.

Wskazał na wzrost dochodów z VAT o ponad 12 mld zł z zaplanowanych w budżecie 17 mld zł, a także na większe wpływy z akcyzy, PIT i CIT.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich