Wnioski suszowe można składać tylko przez aplikację

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2020,14:25 Aktualizacja: 09-07-2020,14:29
A A A

Resort rolnictwa przypomina rolnikom, że wnioski o oszacowanie strat suszowych mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. Gospodarz sam określa stopień strat, a dane są automatycznie weryfikowane.

Ministerstwo wskazało, że za pomocą aplikacji, producent rolny - korzystając z własnego Profilu Zaufanego - określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w gospodarstwie.

susza rolnicza, Klimatyczny Bilans Wodny, zboża jare i  ozime, IUNG

Susza rolnicza tylko w czterech województwach

Ulewne deszcze znacznie poprawiły bilans wodny w całej Polsce, ale susza występuje jeszcze w czterech województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, pomorskim. Dotyka głównie zboża jare - informuje IUNG. "W piątym...

Dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt) oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej).

"W aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza" - poinformowano.

Średnia roczna produkcja rolna jest ustalana na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie pochodzących z Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).

Ministerstwo dodało, że rolnik będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej - do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia przez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym.

"Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym przekazywanym do zatwierdzenia przez wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń" - zaznaczono.

Resort przypomniał ponadto, że każdy rolnik może otrzymać w danym roku, jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych przez suszę.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

do 01.10.2020 termin wysiewu międzyplonów ozimych

30.09. - 29.10.2020 rekompensata na zakończenie działalności rolniczej <-- zobacz więcej

15.10. - 02.11.2020 składka KRUS na IV kwartał <-- zobacz więcej

do 30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

do 31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę