Wnioski o 500 plus bezpłatne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2016,11:35 Aktualizacja: 09-03-2016,12:09
A A A

Wnioski o świadczenia z programu 500 plus są darmowe, nie można żądać pieniędzy za pomoc w ich złożeniu lub wypełnieniu - mówi Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Również złożenie wniosku za pośrednictwem banku będzie bezpłatne.

W imieniu resortu rodziny pracy i polityki społecznej Rafalska podpisała porozumienie z PKO Bankiem Polskim o realizacji programu "Rodzina 500 plus" poprzez bankowość elektroniczną.

Zapewniła, że MRPiPS robi wszystko, by w momencie startu programu, kiedy liczba wniosków będzie prawdopodobnie bardzo duża, była możliwość składania wniosków różnymi kanałami: bezpośrednio w gminie, za pośrednictwem poczty, przez portal emp@tia prowadzony przez MRPiPS, portal usług elektronicznych ZUS, ePUAP oraz - co jest nowością, jeśli chodzi o załatwienie spraw urzędowych online - bankowość elektroniczną.

program 500+, rodziny wiejskie, dochody gospodarstwa rolnego

Większość rolników załapie się na program 500+

Ponad połowa rodzin rolników z małoletnimi dziećmi powinna załapać się na program 500+. W modelowym przykładzie 2+1 wystarczy, że posiadać będą gospodarstwo o powierzchni mniejszej niż 11,5 ha. Zgodnie z projektem dochód z...

- To zupełnie nowe podejście do kontaktów na linii obywatel-administracja - podkreślił wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

PKO BP jest pierwszym bankiem, który przystąpił do programu, ale najprawdopodobniej nie ostatnim. - W najbliższych dniach kolejne banki mają przedstawić swoje deklaracje co do udziału w programie - poinformował Marczuk.

Prezes zarządu PKO BP Zbigniew Jagiełło dodał, że jest w kontakcie z prezesami innych banków i wie, że wiele z nich zamierza przystąpić do programu.

Rafalska podkreśliła, że wniosek o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatny i nie można żądać pieniędzy za jego pobranie, pomoc w wypełnieniu czy złożeniu. Pojawiają się jednak strony, na których oferowane są takie usługi. - Nie będziemy bezczynnie patrzeć na próby wyłudzania pieniędzy - zadeklarowała.

Marczuk przestrzegł, że w ten sposób wyłudzane są nie tylko pieniądze, ale również dane osobowe i przestrzegał przed korzystaniem z takich serwisów.

Jagiełło zapewnił, że również złożenie wniosku za pośrednictwem banku będzie bezpłatne; zapowiedział, że pracownicy banku będą udzielali niezbędnych informacji na ten temat.

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) również na pierwsze.

Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej