Wioski aktywniej sięgają po kasę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman, (bea) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2015,10:25 Aktualizacja: 06-06-2015,10:44
A A A

W Łódzkiem gospodynie rywalizowały w turnieju sołeckim, a warmińskie i mazurskie wioski „ścigały się” o pieniądze na drobne inwestycje do zabawy i rekreacji.

W Gąskach powstanie plac zabaw, w Bogaczewie siłownia zewnętrzna, w Ługwałdzie scena z wiatą, a w Białoszycach – Centrum Wypoczynku Wiejskiego. Sołectwa zaplanowały także w wielu przypadkach zagospodarowanie terenu z przeznaczeniem na spotkania integracyjne.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyznał w sumie dofinansowania na realizację 36 projektów w sołectwach na łączną kwotę 348 tys. zł. W związku ze zwiększeniem puli środków przeznaczonych na konkurs „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” w 2015 roku, 16 projektów, które przeszły pozytywnie ocenę formalną i otrzymały odpowiednią liczbę punktów, mają jeszcze szansę na dofinansowanie. Sejmik będzie rozważał przyznanie pomocy dla tych inicjatyw w ostatnich dniach czerwca.

zachodniopomorskie_prow

PROW wyciskają do końca

Zadania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 trzeba sfinalizować i rozliczyć do końca czerwca br. zachodniopomorskie gminy wykorzystują pieniądze z tego „starego” rozdania niemal do ostatniej chwili. W ostatnich...

Aktywne są też wioski w woj. łódzkim. W miejscowości Szadek panie skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich już po raz 14. rywalizowały w Regionalnym Turnieju Sołectw.

Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: przygotowanie rodzimej potrawy regionalnej, wystawa rękodzieła, prezentacja artystyczna i potrawy z grilla. W pierwszej z nich zwyciężyły panie z sołectwa w Przatowie. Równych sobie w wystawie rękodzieła nie miały gospodynie z Czech z koło Zduńskiej Woli, które zaprezentowały wspaniale malowaną ręcznie zastawę na stół. Prezentację artystyczną wygrały gospodynie imprezy z Szadku, a najlepszą potrawę z grilla przygotowały panie z Grzybowa.

Impreza została zorganizowana dzięki dofinansowaniu z łódzkiego Centrum Obsługi Przedsiębiorcy w ramach konkursu na promocję marek oraz produktów regionalnych i lokalnych. Gmina otrzymała 512,5 tys. zł, a wartość projektów wyceniono na 602,5 tys. zł.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie