Walka z ASF bez dodatkowych pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2015,9:35 Aktualizacja: 09-03-2015,9:45
A A A

Afrykański pomór świń to wciąż realne zagrożenie nie tylko dla setek hodowli trzody chlewnej we wschodniej Polsce, ale również w innych częściach kraju.

Żeby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby i zatrzymać ASF w pobliżu białoruskiej granicy, potrzebne są dodatkowe pieniądze. Niedawno z apelem o wsparcie kwotą 5 mln zł wystąpił do rządu sejmiku województwa podlaskiego.

Niestety, już wiadomo, że pieniędzy nie będzie. Wsparcia nie chce udzielić ani ministerstwo środowiska, ani resort rolnictwa. W tej sytuacji samorząd musi radzić sobie sam.

Kropla w morzu potrzeb

Właśnie dlatego na początku marca zdecydowano o przeznaczeniu 200 tys. zł na walkę z ASF. Cała kwota zostanie wydana na odstrzał 500 dzików z czerwonej strefy, która jest dziś najbardziej zagrożona wirusem afrykańskiego pomoru świń - informuje TVP Białystok.

Samorządowcy nie ukrywają, że 200 tys. zł to kropla w morzu potrzeb. Mając świadomość koniecznych wydatków, apelowali o wsparcie do rządu.

To nie nasz problem

- My nie zajmujemy się kwestiami związanymi z dzikami, to jest w kwestii ministerstwa środowiska. Minister rolnictwa poprzez inspekcję weterynaryjną ponosi już koszty związane z walką z afrykańskim pomorem świń - powiedział w rozmowie z białostocką redakcją TVP Witold Katner, rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z kolei Ministerstwo Środowiska podkreśla, że „nie dysponuje takimi środkami finansowymi, w związku z tym taka forma pomocy wydaje się teraz niemożliwa”.

Zamiast gotówki, przepisy

Jak więc skutecznie walczyć z ASF bez funduszy? Urzędnicy resortu środowiska podkreślają, że są inne sposoby. Zaproponowali m.in. zmiany w prawie łowieckim, które mają zwiększyć nadzór nad myśliwymi. Ministerstwo uważa, że lepszy nadzór spowoduje lepsze wykonywanie planów łowieckich.

Już wiadomo, że pierwsze odstrzały dzików w województwie podlaskim mają ruszyć najpóźniej na początku kwietnia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt