Utrzymanie obecnych stawek dopłat będzie sukcesem. Ekspert przekonuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2018,10:20 Aktualizacja: 29-01-2018,11:12
A A A

- Będzie większa dyscyplina finansowa ze względu na kurczące się środki wspólnotowe. Ubytek Wielkiej Brytanii oznacza o 11-13 mniej miliardów euro w budżecie - uważa profesor Jerzy Wilkin z Polskiej Akademii Nauk.

Trwają prace nad zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 r. W jakim kierunku mogą pójść zmiany, jakich nowych rozwiązań już możemy być pewni? Z punktu widzenia polskich rolników niezwykle ważną jest kwestia wysokości dopłat bezpośrednich.

e-wniosek, arimr, e-wniosekplus, wnioski o dopłaty bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, sejmowa komisja rolnictwa

Rolnicy dostaną też papierowe wnioski. Dla poczucia bezpieczeństwa

- Wnioski o płatności rolnicy mają składać w wersji elektronicznej. Ale otrzymają również wersję papierową jako wsparcie i dla poczucia bezpieczeństwa - podkreślił Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. To bardzo ważna informacja,...

- Polska zabiega od pewnego czasu o wyrównanie płatności bezpośrednich w przeliczeniu na hektar. Konwergencja płatności następuje, ale wydaje mi się, że to nie jest coś, co się w najbliższym czasie da osiągnąć. Gdyby się jednak udało utrzymać dotychczasowy poziom tych płatności w przeliczeniu na hektar dla Polski, to byłby sukces - podkreśla ekspert w rozmowie z Polskim Radiem.
 
A jakie są priorytety Komisji Europejskiej odnośnie WPR po 2020 roku?

- Komisja Europejska w swojej polityce rolnej naciska na produktywność, innowacyjność, konkurencyjność i stabilność - przekonuje profesor Wilkin.

Dokładniejsze informacje dotyczące kierunków zmian w Wspólnej Polityce Rolnej mają być zaprezentowane w maju - informuje na koniec rozgłośnia.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"