Unijne wsparcie na budowę targowisk. Pieniądze na wyciągnięcie ręki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wieczeryńska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2020,13:05 Aktualizacja: 21-07-2020,21:34
A A A

3,5 mln unijnego wsparcia na budowę targowisk otrzymają cztery gminy w Podlaskiem - poinformowały władze województwa. We wtorek podpisano umowy na powstanie takich miejsc w gminie Tykocin i Kolno.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego rozstrzygnął konkurs "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wsparcie otrzymają cztery gminy: Mońki, Tykocin, Kolno i Boćki na łączną kwotę blisko 3,5 mln zł.

handel na targowisku, rolnicy, warzywa

Kolejne targowiska wracają do życia. Rolnicy znowu mogą sprzedawać

Coraz więcej placów targowych w kraju zapełnia się sprzedającymi i kupującymi. To bardzo dobra wiadomość dla rolników, którzy w czasie epidemii koronawirusa zostali praktycznie odcięci od możliwości sprzedaży bezpośredniej. O...
We wtorek umowy na te inwestycje podpisali w urzędzie przedstawiciele władz gminy Tykocin i Kolno. Jak mówił przed podpisaniem umów marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, łączna kwota dofinansowania tych dwóch przedsięwzięć to blisko 1,7 mln zł.

- Chcemy, żeby ta lokalna przedsiębiorczość się rozwijała. Wiemy, że targowiska są bardzo dobrym miejscem do tego, żeby właśnie rozwijać lokalne przedsiębiorstwa, te małe przedsiębiorstwa, żeby promować produkty lokalne, z których słynie przecież województwa podlaskie, dlatego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ten konkurs został na początku rozpisany, teraz rozstrzygnięty - mówił Kosicki.

Kosicki mówił, że zarówno gmina Tykocin, jak i Kolno słyną z produktów lokalnych, więc ma nadzieję, że teraz, dzięki targowiskom, ta przedsiębiorczość będzie mogła się rozwijać.

lista mleczarni, import mleka, podlaskie mleczarnie, produkty ekologiczne, patriotyzm lokalny, minister rolnictwa,

Poseł w obronie podlaskich mleczarni

Opublikowana przez ministra rolnictwa lista mleczarni importujących surowiec z zagranicy wzbudziła spore kontrowersje. W obronie zakładów stanął poseł Stefan Krajewski.   Resort rolnictwa zarzucił niektórym mleczarniom brak...
Tykocin otrzymał 1 mln zł unijnego dofinansowania na targowisko, które ma się znaleźć niemal w centrum miasteczka; ma też powstać duży parking. Jak mówił burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, gmina słynie z produktów lokalnych, działają tam wytwórcy serów, wyrobów mięsnych czy pieczywa.

- To miejsce będzie właśnie tym miejscem promocji produktu lokalnego - mówił. Dodał, że miasteczko odwiedza wielu turystów, dlatego liczy, że produkty będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Sam wygląd targowiska ma nawiązywać do historycznego klimatu miasta.

Gmina Kolno otrzymała blisko 680 tys. zł na budowę targowiska w Lachowie. Wójt tej giny Józef Wiśniewski mówił, że to bardzo ważne przedsięwzięcie dla gminy, która liczy 9 tys. osób, a główne zajęcie mieszkańców jest związane z rolnictwem i produktami rolnymi. Dodał, że jest też grupa mieszkańców, którzy nie są wielkimi producentami, a - jak mówił - "szukają pewnej szansy na swoją aktywność zawodową".

cba, gmina Łopuszno, fałszowanie dokumentów, wyłudzenia

CBA w gminie. Podejrzane inwestycje w OZE i targowisko

W związku z wynikami kontroli w gminie wiejskiej Łopuszno (woj. świętokrzyskie) CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Kielcach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw fałszowania dokumentów oraz wyłudzenia. Kontrolę...

- To targowisko będzie dla nich takim miejscem, w którym ten potencjał może się wyzwolić - powiedział Wiśniewski. Mówił, że na terenie gminy działają wytwórcy żywności ekologicznej czy rzemieślnicy.

Targowisko w Lachowie powstanie na działce, którą gmina nabyła w ubiegłym roku. Na potrzeby targowiska chce też zaadaptować halę.

W ramach konkursu na targowiska złożono sześć wniosków; wszystkie oceniono pozytywnie. Jednak alokacja przeznaczona na to zadanie pozwoliła dofinansować cztery z nich. Jak mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, oprócz czterech wniosków, urząd chce dofinansować jeszcze dwa. Chodzi o projekty gmin Ciechanowiec i Czeremcha.

- Czynimy zabiegi formalno-finansowe i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli i te wnioski załatwić pozytywnie - mówił marszałek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj