Tworzenie grup i organizacji producentów. Kiedy złożyć wniosek?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2021,11:45 Aktualizacja: 27-09-2021,11:50
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Dofinansowanie może wynieść do 100 tys. euro. Nabór potrwa od 20 października do 30 listopada - poinformowała ARiMR.

O dofinansowanie z budżetu PROW 2014-2020 grupy i organizacje producentów będą mogły starać się po raz 10. O pomoc w ramach działania może ubiegać się grupa producentów rolnych uznana od 1 grudnia 2020 r. na podstawie przepisów ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach, w skład której wchodzą wyłącznie osoby fizyczne lub też organizacja producentów (uznana na podstawie ustaw z 2004 r.).

płatności bezpośrednie, wypłata zaliczek, arimr, wsaprcie dla rolnictwa

Wypłata zaliczek ruszy w najwcześniejszym możliwym terminie

18 października ARiMR rozpocznie wypłacanie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW - poinformował resort rolnictwa. Środki będą wypłacane zatem wypłacane w najwcześniejszym możliwym terminie...

Podmioty, które chcą starać się o wsparcie, muszą działać jako przedsiębiorcy prowadzący mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo i spełniać określone warunki. Ze wsparcia wyłączeni są producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów.

Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych 5 lat następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów.

Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku 10 proc. przychodów netto, w drugim roku 9 proc., w trzecim roku 8 proc., w czwartym roku 7 proc., zaś w piątym 6 proc.

Maksymalny limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku 5-letniego okresu.

Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR.

Będą poddawane ocenie, a następnie na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt