To już ostatnia szansa, aby otrzymać dopłaty w pełnej wysokości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2015,12:30 Aktualizacja: 12-06-2015,12:58
A A A

Rolnicy, którzy są uprawnieni do otrzymania płatności obszarowych, a dotychczas nie złożyli odpowiednich dokumentów w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, mają tylko 3 dni na dopełnienie formalności.

Osoby, które nie zdążą i złożą wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. po 15 czerwca, ale nie później niż do 10 lipca, będą miały obniżone dopłaty o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Co ważne, wnioski i uzupełnienia złożone po 10 lipca nie będą rozpatrywane.

- Zwracam się z apelem do tych wszystkich rolników, którzy jeszcze nie złożyli odpowiednich dokumentów, aby uczynili to jak najszybciej - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki.

arimr, dopłaty bezpośrednie, składanie wniosków

Agencja będzie pracować dłużej. Kończy się czas na złożenie wniosków o dopłaty

W poniedziałek, 15 czerwca kończy się termin na złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 rok. Przez trzy dni ARiMR będzie pracowała dłużej. Rolnicy, którzy złożą w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa...

Ponad 1,2 mln wniosków

Z danych ARiMR wynika, że do piątku 12 czerwca zarejestrowano dokładnie 1 208 806 wnioski o przyznanie płatności w biurach powiatowych (w aplikacji RED). 6136 producentów złożyło wnioski przez aplikację eWniosek.

Wychodząc naprzeciw beneficjentom, w dniach 11, 12 i 15 czerwca, wszystkie biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach 7.30-20.00, natomiast w sobotę 13 czerwca w godzinach od 7.30 do 15.30.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać za pośrednictwem internetu, poczty, a także osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych został wydłużony o miesiąc w porównaniu z latami ubiegłymi. Polska skorzystała z możliwości stworzonej przez Komisję Europejską, gdyż w tym roku wchodzi nowy system płatności bezpośrednich - informuje biuro prasowe MRiRW.

Zazielenianie dla każdego

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne.

Sawicki apeluje do rolników: macie czas do 15 czerwca

Minister rolnictwa kolejny raz przypomniał, że jeszcze tylko przez kilka dni będzie można składać wnioski o płatności obszarowe. Podczas spotkania z rolnikami z województwa lubelskiego w gmachu MRiRW powiedział, że dotychczas rolnicy złożyli...
Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które były w ich posiadaniu 31 maja br.

Młody rolnik dostanie szansę

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40 roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

dopłaty bezpośrednie, arimr, płatności obszarowe

Wnioski o dopłaty spływają do agencji. Minister jest zadowolony

Do 21 maja 934 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie, w tym 4 tys. przez internet. W ocenie ministra rolnictwa tempo składania dokumentów jest dobre. - Tempo składania dokumentów jest niezłe - ocenił minister...
Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Wystarczy wypełnić, podpisać i złożyć

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie płatności obszarowych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak co roku, wysłała do nich za pośrednictwem poczty tzw. wnioski spersonalizowane.

Są to już częściowo wypełnione przez ARiMR dokumenty na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak - wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR.

W tym roku 4 marca została wysłana ostatnia partia spersonalizowanych wniosków o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. Łącznie ARiMR przekazała za pośrednictwem poczty takie wnioski do 1,34 mln rolników.

Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. przewidziane jest  3,5 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej