Szałamacha: podatek od hipermarketów naliczany od obrotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2016,14:35 Aktualizacja: 11-01-2016,17:29
A A A

Podatek od hipermarketów będzie zapewne naliczany od obrotu i progresywny, niezależny od powierzchni - zapowiada Paweł Szałamacha, minister finansów. - W miniony piątek zobowiązaliśmy się, że w ciągu 10 dni roboczych przedstawimy publicznie tekst projektu, zamierzam tego dotrzymać - dodaje.

- Wydaje się, że przesądziliśmy już to, że odchodzimy od kryterium powierzchni sprzedaży. Ja nie byłem jego zwolennikiem, uważałem, że nie jest to kryterium szczelne, zachęca do prób ominięcia prawa, do stawiania różnych ścianek, przepierzeń (w powierzchni sprzedażowej - PAP). Koncepcja, która się wyłoniła, której też jestem bliski, to podatek od obrotu, z kwotą wolną, tak żeby dopiero przekroczenie pewnego poziomu obrotów, wielkości firmy spowodowało wejście w obowiązek uiszczania tej daniny - powiedział minister.  

podatek od sklepów wielkopowierzchniowych, henryk kowalczyk, piotr kuczyński

Podatek od marketów wpłynie na ceny? Analityk ma inne zdanie niż PiS

PiS zapewnia, że wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych nie spowoduje wzrostu cen. Cudów nie ma - ocenia z kolei analityk ekonomiczny Piotr Kuczyński. W Kancelarii Premiera odbędą się konsultacje z przedstawicielami...

Jak dodał, nowy podatek ma mieć charakter progresywny, a jego konstrukcja ma wspierać konkurencyjność wewnątrz sektora. - Lekka progresja spowodowałaby, że jest pewna szansa na rozwój, że firmy, które wychodzą z pierwszych widełek, z kwoty wolnej, mają etap średniego rozwoju, później stają się już gigantami. Te widełki powodują też, że zupełnie inaczej układa się konkurencja w sektorze: uniemożliwia się, lub przynajmniej utrudnia, przeniesienie tego podatku na konsumentów końcowych. Jeśli giganci działaliby agresywnie, to ryzykują tym, że klienci ze swoją gotówką odpłyną do innej części sektora - powiedział szef resortu.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządu spotkali się z reprezentantami firm handlowych w sprawie kształtu podatku od hipermarketów. - Wysłuchaliśmy branży sklepów wielkopowierzchniowych, zarówno tych gigantów znajdujących się w rękach kapitału zagranicznego, jak i polskiej części handlu: małej, średniej i dużej. Zobowiązaliśmy się, że w ciągu 10 dni roboczych przedstawimy publicznie tekst projektu, ja tego zamierzam dotrzymać - powiedział minister.

Podatek od hipermarketów jest jednym z głównych pomysłów programowych PiS. W projekcie budżetu na 2016 rok dochody z niego szacowane są na ok. 2 mld zł. Według pierwotnej koncepcji, opodatkowane miały być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 mkw.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich