Stopy procentowe zostają bez zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2015,8:25 Aktualizacja: 09-07-2015,8:42
A A A

RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jak podkreślono "oczekiwane utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro i dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy, ogranicza ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie".

Według komunikatu, odczytanego przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belkę, taką decyzję wspiera również lipcowa projekcja inflacji i PKB, przygotowana przez Instytut Ekonomiczny, według modelu NECMOD. Projekcja stanowi "jedną z przesłanek, na podstawie których Rada podejmuje decyzje dotyczące stóp procentowych NBP".

Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych, z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 czerwca 2015 r. Zgodnie z nią roczna granica cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale -1,1-0,4 proc. w 2015 r. Z kolei roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się w br. przedziale 3-4,3 proc.  

Belka dodał jednak, że "podstawowy scenariusz projekcji nie uwzględnia ostatnich wydarzeń w Grecji". Zapowiedział, że w poniedziałek zaprezentowany zostanie "scenariusz awaryjny", związany z tymi wydarzeniami. Dodał jednak, że "ścieżka inflacji" nie będzie w tym scenariuszu wiele odbiegać od scenariusza podstawowego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj