Stawki VAT na produkty dla rolnictwa nie zmieniają się

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2020,14:30 Aktualizacja: 07-07-2020,14:38
A A A

Nowa matryca podatkowa nie zmienia stawek VAT na produkty rolne i na środki produkcji dla rolnictwa. Pozostają na poziomie 8 proc. - informuje resort rolnictwa. Dodano, że żywność nadal jest opodatkowana 5-proc. stawką VAT.

"Wyjaśniam, że obniżone stawki 5 proc. i 8 proc. na produkty rolne i środki niezbędne w gospodarstwie nie znikają. One pozostają. Zostały jedynie przeniesione z rozporządzenia Ministra Finansów do ustawy VAT-owskiej, co oznacza wzmocnienie ich ochrony" - podkreślił cytowany w komunikacie minister Jan Krzysztof Ardanowski.

wyższe stawki podatku VAT, wyższe koszty produkcji mleka, podatek na zakup nasienia, wyłudzenia podatku,

Wyższy VAT dotknie producentów mleka?

Nowe stawki podatku VAT obowiązują od początku lipca bieżącego roku. Mogą one spowodować wyższe koszty produkcji mleka oraz być przyczyną wyłudzeń przy obrocie śruty sojowej.    Nowelizacja ustawy o VAT obowiązuje od lipca 2020 r. i...

Resort rolnictwa wyjaśnia, że "w celu uproszczenia systemu stawek podatku VAT oraz zwiększenia bezpieczeństwa przedsiębiorców w zakresie interpretacji, wprowadzona została od dnia 1 lipca zmiana zasad kwalifikacji towarów i usług do podatku VAT w miejsce klasyfikacji PKWiU na klasyfikację CN".

Jak wskazuje resort, w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług, określono wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką 7 proc. (czasowo podwyższoną do 8 proc.), który obejmuje m.in.: zwierzęta żywe (konie, osły, muły i osłomuły, bydło, świnie, owce i kozy, drób domowy, króliki, strusie, pszczoły, jedwabniki, trzmiele, entomofagi, przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych); drzewa żywe i pozostałe rośliny, bulwy, korzenie i podobne, kwiaty cięte i liście ozdobne.

W załączniki tym są także nasiona i owoce oleiste, ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza - z wyłączeniem przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

VAT na nasienie zwierząt, krir, zwierzęta hodowlane

VAT na nasienie zwierząt w górę. To uderzy w rolników

Zwykła pomyłka czy działanie celowe? Tego nie wiadomo, ale faktem jest planowana podwyżka VAT z 8 do 23 proc. na nasienie zwierząt hodowlanych. Jeśli do tego dojdzie, będzie to cios dla rodzimej produkcji zwierzęcej. W tej sprawie interwencję...

Bez względu na kod CN, 8-proc. stawką oprocentowane są: nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych (jednak np. otręby zbożowe mają zróżnicowane stawki w zależności od przeznaczenia, odpowiednio: na cele spożywcze 5 proc., na paszę 7 proc.(czasowo 8 proc.), na biopaliwa 22 proc. (czasowo 23 proc.); a także sznurek do maszyn rolniczych; ziemia ogrodnicza.

8-proc. VAT dotyczy także usług (zgodnie z PKWiU 2015) obejmujących m.in.: usług związanych z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, ale z wyłączeniem usług: weterynaryjnych, podkuwania koni, prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich.

Do tej grupy zaliczono również: warzywa i owoce, krojone i zapakowane (z wyłączeniem obieranych i ciętych warzyw, mieszanie świeżych sałat); usługi weterynaryjne; usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni; usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii (bez względu na PKWiU).

W komunikacie zaznaczono, że w załączniku nr 10 określono wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5 proc., które obejmują produkty spożywcze dla ludzi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt