Spółki wodne dostaną pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2016,8:30 Aktualizacja: 27-06-2016,9:28
A A A

Szesnaście spółek wodnych z województwa zachodniopomorskiego otrzyma dotacje na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. Prace, które zostaną przeprowadzone mają ułatwić życie rolnikom.

W odróżnieniu od melioracji podstawowych, mających ogólne znaczenie dla gospodarki wodnej i stanowiących własność Skarbu Państwa, urządzenia melioracji szczegółowych należą do właścicieli gruntów rolnych, którzy zobowiązani są do ich utrzymywania. Mogą to robić m.in. przez zawiązane spółki wodne.

melioracja, województwo lubuskie, gorzów, zielona góra

W Lubuskiem mają pieniądze na meliorację

Prawie 16 milionów złotych z rezerwy celowej ministra rolnictwa trafi w bieżącym roku do województwa lubuskiego na wykonanie zadań związanych z melioracją. Krzysztof Jurgiel, szef resortu przyznał na wniosek Roberta Palucha, wojewody...

Te zachodniopomorskie, którym samorząd województwa przyznał dotacje, zaplanowały oczyszczanie i odmulanie dna rowów, naprawianie skarp czy usuwanie tzw. awarii drenarskich (związanych np. z oczyszczaniem rurociągów). Ma to zapobiegać podtopieniom pól i służyć ich lepszemu nawodnieniu w okresie letnim.

Dotacje przyznane przez władze regionu wynoszą 300 tys. zł. Ale to nie wszystko bowiem - podobnie jak w ubiegłym roku - spółki wodne, które otrzymają dofinansowanie z budżetu województwa, mogą ubiegać się też o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Fundusz zawarł porozumienie w tej sprawie z samorządem województwa. Tutaj pula także wynosi 300 tys. zł.

Na dofinansowania "załapały się": Gminna Spółka Wodna Trzebiatów, Spółka Wodna "Bóbr" we Wrzosowie, Gminna Spółka Wodna Chojna, Gminna Spółka Wodna Banie, Gminna Spółka Wodna "Pokrzywnica", Spółka Wodna Jedlice, Gminna Spółka Wodna Warnice, Gminna Spółka Wodna "Rega", Gminna Spółka Wodna Pyrzyce, Gminna Spółka Wodna Kozielice, Spółka Wodna Świeszyno, Gminna Spółka Wodna Przelewice, Gminna Spółka Wodna "Mogilica", Gminna Spółka Wodna "Wogra", Spółka Wodna Kołbacz i Gminna Spółka Wodna Bielice.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement