Sołectwa dostaną setki tysięcy złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Machińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-06-2020,14:00 Aktualizacja: 16-06-2020,14:40
A A A

Budowę siłowni zewnętrznej w Podjazdach, placu zabaw w Borucinie, wiaty przy OSP w Hopowie czy placu rekreacyjnego w Bączu wesprą środki samorządu pomorskiego rozdzielone w 3. edycji programu "Aktywne Sołectwo Pomorskie".

W tym roku dofinansowanie otrzyma 40 projektów na kwotę 400 tys. zł. O przyznaniu dotacji na realizację zadań własnych gminy w zakresie małych projektów lokalnych poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Konkurs Inicjatywa Sołecka, Izabela Domagała, sołectwa

Sołectwa mogą starać się o pieniądze

Samorząd województwa śląskiego prowadzi nabór do konkursu inicjatyw sołeckich, przewidującego dotacje do potrzeb  inwestycyjnych regionu. Limit wsparcia - podobnie jak wcześniej - wynosi 60 tys. zł na gminę. O trwającym naborze...

- Wielu sołtysów z Pomorza ma pomysły na to, by zmieniać przestrzeń w swoich miejscowościach. Chcą nie tylko poprawiać ich wygląd, dbać o ład przestrzenny i podnosić atrakcyjność, ale też tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom - powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Podkreślił, że ideą projektu "Aktywne Sołectwo Pomorskie" jest przede wszystkim wspieranie rozwoju demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.

Pomoc finansowa samorządu województwa pomorskiego dla mieszkańców wsi obejmuje małe projekty inwestycyjne. W ramach programu "Aktywne Sołectwo Pomorskie" gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą otrzymać po 10 tys. zł. Środki można przeznaczyć m.in. na remont świetlicy wiejskiej, budowę placu sportowego, boiska, siłowni pod chmurką lub miejsca integracji mieszkańców.

W trzeciej edycji przedsięwzięcia złożonych zostało 81 wniosków. Propozycje zweryfikował zespół powołany przez marszałka.

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, opolszczyzna, Andrzej Buła, sołectwa

Pieniądze trafią do każdego sołectwa

- Ponad 1,7 mln złotych otrzymają opolskie sołectwa w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej - poinformował Andrzej Buła,  marszałek województwa. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka jest organizowana w...

- Decyzja nie była łatwa, bo wszystkie projekty zasługiwały na wyróżnienie. Ostatecznie zespół oceniający postanowił przyznać rekomendacje dla dofinansowania 40 z nich - wyjaśnił Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Wszystkie zakwalifikowane projekty otrzymały maksymalną wysokość dotacji - 10 tys. zł. Łącznie pomorskie sołectwa otrzymają 400 tys. zł. Pierwsze umowy na dofinansowanie inwestycji, których celem jest integracja lokalnych społeczności, zostały podpisane przez Struka oraz przedstawicieli czterech gmin z powiatu kartuskiego.

Dzięki wsparciu samorządu województwa powstanie plac integracyjno-rekreacyjny w Bączu (gm. Kartuzy) oraz plac zabaw w Borucinie (gm. Stężyca). Z kolei w Hopowie (gm. Somonino) wybudowana zostanie altanka przy OSP, a w Podjazdach (gm. Sulęczyno) siłownia zewnętrzna.

Kolejne umowy z samorządami mają zostać podpisane jeszcze w tym tygodniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 15.09.2021 - termin płatności III raty podatku rolnego

do 15.09.2021 - nabór wniosków w ramach programu "Usuwanie foli rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021