Skończyły się środki na dopłaty do ubezpieczeń rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2016,8:15 Aktualizacja: 24-11-2016,9:06
A A A

Pieniądze na dopłaty do ubezpieczeń rolnych w tym roku zostały wyczerpane. Wykorzystano ponad 200 mln zł - poinformował Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

- Nie ma już pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń w tym roku, mimo, że na 2016 r. przewidziano ponad 200 mln zł na ubezpieczenia rolne i były to środki o ponad 25 mln zł wyższe w stosunku do wydatków na ten cel w 2015 r. - stwierdził polityk.

ubezpieczenia rolników, straty w uprawach, susza, pomorze i kujawy, klęski żywiołowe

Rolnicy chcą więcej pieniędzy na ubezpieczenia

Zwiększenia środków z budżetu państwa na wsparcie ubezpieczeń w rolnictwie w sezonie 2016/2017 domaga się Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Rolnicy z niemal całego kraju...

Zaznaczył, że z oszczędności w ministerstwie rolnictwa zostało przesunięte dodatkowe ok. 7 mln zł, ale i te pieniądze zostały już wykorzystane. Kolejnym powodem szybszego wykorzystania środków na ubezpieczenia było podniesienie dopłat do składek z 50 do 65 proc.

- Możliwa jest taka sytuacja, że rolnicy, którzy chcieli w ostatnim okresie ubezpieczać swoje uprawy nie mogą tego dokonać. To wynika przede wszystkim z tego, iż ubiegłoroczne i tegoroczne szkody w uprawach, szczególnie związane ze skutkami przezimowania i suszą, spowodowały znaczące podwyższenie składek przez firmy ubezpieczeniowe - powiedział Bogucki.

Dodał, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciele podnieśli składki kilkakrotnie. Uprawy z rolne i zwierzęta hodowlane ubezpieczają obecnie trzy firmy: PZU, Concordia Ubezpieczenia i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

PZU i Concordia Ubezpieczenia - zakłady, które obsługują najwięcej rolniczych polis - zapowiadały podniesienie składek z uwagi na bardzo wysoką szkodowość rolniczych upraw, zwłaszcza rzepaku i zbóż ozimych już w 2012 roku.
ubezpieczenie, gospodarstwo rolne, ubezpieczenie gospodarstwa, rolnicy

Jak szybko i tanio ubezpieczyć gospodarstwo rolne?

Wiedza rolników na temat ubezpieczeń z roku na rok jest coraz większa. Mają oni świadomość potrzeby zawierania umów ochronnych, nie tylko upraw, ale i budynków gospodarczych. Wciąż jednak pojawia się wiele pytań i wątpliwości....

W 2013 roku PZU wypłacił np. z tytułu odszkodowań 9 mln zł, w kolejnym 7 mln zł, a w ubiegłym roku 5 mln zł. W tym roku jednak ostra zima i letnie gradobicia znów spowodowały duży skok stawek odszkodowań. PZU poinformował, że odszkodowania z tytułu negatywnych skutków przezimowań sięgnęły już 244 mln zł. Więcej niż w 2012, kiedy wyniosły 189 mln zł.

Znowelizowaną w połowie listopada przez Sejm ustawą o ubezpieczeniach rolnych zajmowała się senacka komisja rolnictwa. Jak mówił wiceminister, przewiduje ona podniesienie stawek taryfowych uprawniających producentów do otrzymania budżetowej dotacji z dotychczasowych progów 3,5 proc. i 5 proc. do 9 proc. sumy ubezpieczenia. Dodatkowo przewiduje  możliwość podwyższenia tego progu w przypadku upraw na gruntach klasy V do 12 proc. i na glebach klasy VI do 15 proc.

Nowa regulacja wprowadza też preferencję przy zawarciu umowy od pakietu wszystkich ryzyk, przy których stosowana jest dopłata. Zgodnie z ustawą, będą to dopłaty do 65 proc. składki, gdy pakiet nie przekracza określonych progów, resztę kwoty będzie płacił rolnik. W pakiecie mieści się 10 ryzyk: m.in. susza, przymrozki czy skutki przezimowania. Będzie też możliwe ubezpieczenie uprawy od jednego ryzyka.

W uzasadnieniu do projektu ustawy zakładano, że maksymalny limit wydatków z budżetu będzie znacznie wyższy niż w tym roku: w 2017 r. nie przekroczy 725 mln zł, w 2018 r. - 957 mln zł, a w 2019 r. - 1 mld 188 mln zł. W latach 2020-2026 dotacja ma nie przekroczyć rocznie 1 mld 420 mln zł. Jednak w ustawie budżetowej na 2017 r. na ubezpieczenia rolne zapisano 917 mln zł,

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.

Poleć
Udostępnij