Składanie wniosków przez producentów kukurydzy o pomoc może być wydłużone do 15 marca

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-01-2024,15:45 Aktualizacja: 26-01-2024,17:52
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje wydłużenie terminu składania wniosków o pomoc przez producentów kukurydzy, do 15 marca tego roku - poinformował w piątek podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi wiceminister Stefan Krajewski.

"Zgodnie ze złożoną producentom rolnym obietnicą, planowane jest uruchomienie pomocy dla producentów kukurydzy. Wnioski o tę pomoc producenci rolni będą mogli składać do dnia 29 lutego, ale tu mam sygnał Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żeby wydłużyć ten termin do 15 marca" - powiedział wiceminister.

Krajewski poinformował, że z pomocy wyłączona będzie uprawa kukurydzy na kiszonkę.

komisja europejska, program pomocy, dopłaty, kukurydza

Będą dopłaty do kukurydzy. KE zatwierdziła program polskiej pomocy państwa dla rolników

Komisja Europejska zatwierdziła program polskiej pomocy państwa o wartości 230 mln euro mający na celu wsparcie producentów kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony zgodnie z unijnymi tymczasowymi ramami...

Dodał, że stawki pomocy będą przeznaczone dla upraw o powierzchni do 100 ha, a ich wysokość będzie zróżnicowana w zależności od województwa i będzie wynosiła od 500 zł do 1000 zł. Na realizację wsparcia zaplanowane zostały środki w wysokości 1 mld zł.

Pomoc dla producentów kukurydzy była jednym z punktów, zawartego na początku stycznia, porozumienia z rolnikami "Podkarpackiej oszukanej wsi". Na jego mocy protest rolników na przejściu w Medyce został zawieszony.

Przed tygodniem Komisja Europejska zatwierdziła program polskiej pomocy państwa o wartości 230 mln euro mający na celu wsparcie producentów kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony zgodnie z unijnymi tymczasowymi ramami pomocy państwa na wypadek kryzysu.

Pomoc - jak podała KE - będzie polegać na ograniczonych kwotach w formie dotacji bezpośrednich. Wsparcie nie przekroczy 280 tys. euro na beneficjenta oraz zostanie przyznane nie później niż 30 czerwca 2024 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu