Setki milionów na inwestycje na terenach popegeerowskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Inga Domurat PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2022,9:15 Aktualizacja: 08-02-2022,9:22
A A A

Ponad 300 mln zł zostanie skierowanych na Pomorze Zachodnie na inwestycje na terenach popegeerowskich - powiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i szef Komisji do spraw Rządowego Funduszu Polski Ład.

W drugim naborze Programu Inwestycji Strategicznych na inwestycje w samorządach przewidziano 20 mld zł. Jednocześnie uruchomiono nabór dla popegeerowskich opiewający na 2,5 mld zł. Nabory potrwają do 15 lutego.

Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wsparcie dla gmin, Paweł Szefernaker

Gminy, gdzie funkcjonowały PGR dostaną setki milionów wsparcia

250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze do samorządów mają trafić w...

Wielkość środków przyznawanych na inwestycje w takich gminach zależeć będzie od liczby PGR-ów i liczby mieszkańców w dniu likwidacji gospodarstw.

- W związku z tym województwo zachodniopomorskie będzie drugim, co do wielkości w kraju, po warmińsko-mazurskim, w którym liczba tych inwestycji będzie największa - powiedział Szefernaker.

Zaznaczył, że na Pomorze Zachodnie zostanie skierowanych ponad 300 mln zł na inwestycje na terenach popegeerowskich. Podkreślił, że w województwie jest ok. 100 gmin popegeerowskich, więc średnio każda może otrzymać po ok. 3 mln zł. Program zakłada 98 proc. rządowego dofinansowania.

Wiceszef MSWiA przekazał również informacje dotyczące programu związanego z zakupem komputerów dla dzieci pochodzących z rodzin byłych pracowników PGR. Złożono ponad 200 tys. wniosków, co przekroczyło jego najśmielsze oczekiwania. Polityk zapewnił, że będą środki na realizację programu bowiem zostały przesunięte z innych programów Ministerstwa Cyfryzacji.

- Mamy już odpowiedź z Komisji Europejskiej, bo to są środki unijne. W ciągu dwóch tygodni zostaną podpisane pierwsze umowy z gminami na zakup tych komputerów - powiedział Szefernaker. Dodał, że gminy otrzymają 2,5 tys. zł na laptopa z ubezpieczeniem i internetem. Do samorządów będzie należało przeprowadzenie przetargów na dostawę sprzętu, który trafi na własność do rodzin popegeerowskich.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu