Senacka większość: budżet na 2021 rok nie wygląda dobrze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2021,15:45 Aktualizacja: 11-01-2021,16:14
A A A

Ustawa budżetowa na 2021 rok nie wygląda dobrze; równie długa lista tego, co w niej jest, jest lista tego, czego w niej nie ma, dlatego zgłosimy w Senacie poprawki, aby zwiększyć nakłady na edukację, rolnictwo czy służbę zdrowia - zapowiedzieli senatorowie KO, PSL, Lewicy i senator niezależny.

W poniedziałek Senat rozpoczął prace nad ustawą budżetową na 2021 rok, która przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł, co oznacza, że przyszłoroczny deficyt wyniesie 82,3 mld zł.

restrukturyzacja gospodarstw, zadłużenie gospodarstw, pieniądze

Restrukturyzacja zadłużonych gospodarstw wyjątkowo się ślimaczy

Między innymi wysokością długów i brakami w dokumentacji tłumaczy ministerstwo rolnictwa zastój w realizacji przepisów o restrukturyzacji zadłużonych gospodarstw rolnych. Od początku funkcjonowania ustawy o restrukturyzacji...
Na poniedziałkowej konferencji prasowej senatorowie KO - Beata Małecka-Libera, PSL - Ryszard Bober, Lewicy - Gabriela Morawska-Stanecka i senator niezależny - Krzysztof Kwiatkowski zapowiedzieli złożenie w Senacie poprawek do budżetu.

Kwiatkowski ocenił, że budżet państwa na 2021 rok "nie wygląda dobrze". - Równie długa lista jak tego, co w nim jest, jest lista tego, czego w nim nie ma - stwierdził.

Według senatora, szczególnie widać to w obszarze edukacji. - Senat wprowadzi do tego budżetu poprawki, które poprzez samorządy i zwiększenie nakładów na oświatę doprowadzą do podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli - zapowiedział Kwiatkowski.

Jak dodał, "2,5 mld złotych to są pieniądze zapisane na ten cel, na podwyżki dla nauczycieli". - Żeby system edukacji, niezależnie od tego, czy jest w normalnym czasie, czy w czasie pandemii się nie załamał - podkreślił senator.

Jak dodał, kolejna poprawka przewiduje zwiększenie budżetu o 300 mln złotych na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do nauczania na odległość.

agrobiznes, koniunktura w rolnictwie, irgagr, covid-19, kryzys gospodarczy

Rolnicy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Tak źle nie było od dawna

W czwartym kwartale br. wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie obliczanego przez Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRGAGR) zmniejszyła się o 1,7 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem osłabienia się...

Zdaniem Morawskiej-Staneckiej "epidemia koronawirusa w 2020 roku obnażyła słabości systemu opieki zdrowotnej". Według niej, najważniejsze poprawki do tego budżetu muszą dotyczyć wzmocnienia systemu ochrony zdrowia.

Wicemarszałek Senatu oceniła, że pierwsza kwestia to jest psychiatria, w tym psychiatria dziecięca. - W Polsce jest zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych i około 400 tys. dzieci, które mogą potrzebować pomocy psychiatrycznej - zaznaczyła Morawska-Stanecka.

Dlatego - dodała - "proponujemy w tym budżecie i uzupełnimy ten budżet o dodatkowe 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą". Jak zaznaczyła, "to nie wszystko w obszarze psychiatrii i pomocy pocovidowej, bo 120 mln złotych będzie przeznaczone na pomoc psychiatryczną, na leczenie komplikacji, powikłań pocovidowych".

Senator Lewicy zaznaczyła, że kolejna poprawka do tego budżetu mówi o przeznaczeniu 100 mln złotych na finansowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego in-vitro.

Małecka-Libera zwracała uwagę, że ten rok musi być przełomowy, jeśli chodzi o służbę zdrowia. - Mamy dwa wyzwania - wzrost śmiertelności, z którym musimy sobie poradzić, jak również dostępność do leczenia z powodu innych chorób niż Covid-19 - zaznaczyła senator KO.

ognisko asf, odszkodowania za zabite świnie, wirus asf, GIW, gospodarstwo, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

ASF. Ile gospodarstw otrzymało odszkodowania za zabite świnie?

Hodowcom świń, których stada zostały zlikwidowane wskutek wybuchu ogniska afrykańskiego pomoru świń, przysługują odszkodowania. Odszkodowania są finansowane z rezerwy celowej przeznaczonej na zwalczanie chorób zakaźnych, na...

Dlatego - jak mówiła - proponowane poprawki mają na celu zwiększenia finansowania, zwiększenie diagnostyki i dostępności do leczenia chorób onkologicznych i kardiologicznych. - Chcemy przeznaczyć więcej pieniędzy na onkologię, na choroby układu krążenia, na psychiatrię, ale także na wzrost wynagrodzeń dla pracowników medycznych o który to postulujemy od samego początku epidemii - dodała senator KO.

Ryszard Bober zwracał uwagę na rolnictwo i obszary wiejskie, bo - jak mówił - "ten budżet, który miał być budżetem rozwojowym, tak naprawdę jest budżetem stagnacji".

Zapowiedział, że jedna z poprawek, która zostanie zgłoszona mówi o wsparciu działalności kół gospodyń wiejskich. - Bo to tylko dzięki tym paniom, które zaangażowane są w utrzymanie polskiej tradycji, w jej pielęgnowanie i przekazywanie jej na kolejne pokolenia, możemy budować naszą przyszłość - mówił Bober.

Jak dodał, kolejna poprawka proponuje utworzenie rezerwy celowej na Fundusz Solidarności. - Który będzie wspierał rolników w trudnych sytuacjach, nie w tych, które są wynikiem działań klimatycznych, ale takie, które wynikają z upadłości różnych firm, a żeby rolnik mógł szybko odbudować produkcję takie środki są potrzebne - podkreślił Bober.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj