Sejm znowelizował budżet. Rolnicy dostaną zaliczki na dopłaty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2016,8:20 Aktualizacja: 21-10-2016,8:39
A A A

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet przesuwając na ten rok ok. 9 mld zł. Umożliwi to wypłatę rolnikom zaliczek na unijne dopłaty.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 427 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.

Wcześniej w czwartek podczas drugiego czytania projektu wszystkie kluby parlamentarne poparły zaproponowaną przez resort finansów zmianę.

dopłaty bezpośrednie, zaliczki na poczet dopłat, mateusz morawiecki, płatności bezpośrednie, wsparcie dla rolników

Rolnicy dostaną 70 procent zaliczek na poczet dopłat. Jest zgoda rządu

Rząd zgodził się na wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników ze względu na trudną sytuację w rolnictwie - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wicepremier Mateusz Morawiecki . Polityk zapytany,...
Nowela polega na zwiększeniu deficytu budżetu środków europejskich o 8 mld 971 mln zł, co pozwoli na wypłaty zaliczek płatności wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej. Pierwotnie dochody i wydatki budżetu środków europejskich z tytułu WPR zostały zaplanowane w ustawie budżetowej na rok 2016 w kwocie 26 mld 595 mln 458 tys. zł.

Nowela ma umożliwić wcześniejszą wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników za 2016 r. Według przedstawicieli rządu złagodzi to skutki kryzysu na rynku rolnym spowodowanego m.in. embargiem na eksport produktów rolnych do Rosji czy afrykańskim pomorem świń (ASF).

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła w czwartek w Sejmie, że wypłata pozostałej części dopłat bezpośrednich rozpocznie się od początku przyszłego roku.

zaliczki dopłat, rolnicy, Sejm, Wspólna Polityka Rolna, dopłat dla rolników

Będą możliwe wcześniejsze wypłaty zaliczek dopłat dla rolników

Przedstawiciele wszystkich klubów poparli w środę w Sejmie rządowy projekt nowelizacji budżetu na 2016 rok, który przewiduje przesunięcie na ten rok ok. 9 mld zł, co ma umożliwić wcześniejsze wypłaty zaliczek unijnych dopłat dla...
Wypłatą zaliczek, podobnie jak dopłat bezpośrednich, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypłaty zaliczek w wysokości 70 proc. dopłaty bezpośredniej mają trwać od 17 października do 30 listopada 2016 r. Zaliczki będą dotyczyły wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich.

W uzasadnieniu do projektu noweli MF przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem unijnym państwa członkowskie mogą przed 1 grudnia, ale nie przed 16 października, wypłacać zaliczki w wysokości do 50 proc. w przypadku płatności bezpośrednich. W związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych 8 września Komisja Europejska zdecydowała o odstąpieniu od tej zasady; w tym roku państwa UE mają możliwość zwiększenia do 70 proc. dopuszczalnej wysokości zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

dopłaty bezpośrednie, zaliczki na poczet dopłat, krzysztof jurgiel, arr

Rolnicy dostaną 70 procent zaliczek na poczet dopłat? Rozmowy trwają

Resort rolnictwa chce, by zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników sięgnęły 70 proc. - Rozmawiano na ten temat z resortem finansów - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. - Rozmawiałem z ministrem...
Wskazano, że wypłata 70 proc. zaliczek wymaga zaangażowania 10 mld 265 mln 486 tys. zł środków europejskich.

"Zgodnie z regulacjami unijnymi, refundacja poniesionych wydatków ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji nastąpi w styczniu 2017 r. i zasili budżet środków europejskich z tytułu wspólnej polityki rolnej" - dodano.

Według MF ze względu na konieczność szybkiego zrealizowania celu ustawy oraz tego, iż zaliczki mogą być wypłacane od 17 października 2016 r., zmiana powinna wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Na dopłaty bezpośrednie za 2016 r. zaplanowano ponad 14 mld zł. Ubiega się o nie 1 mln 355 tys. rolników. Środki te będą pochodziły z UE. Wypłata dopłat bezpośrednich co roku rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca czerwca następnego roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

25.05.2021-25.06.2021 dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów zobacz więcej

28.05.2021 - 30.06.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej