Sawicki apeluje do rolników: macie czas do 15 czerwca

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2015,18:45 Aktualizacja: 09-06-2015,20:01
A A A

Minister rolnictwa kolejny raz przypomniał, że jeszcze tylko przez kilka dni będzie można składać wnioski o płatności obszarowe.

Podczas spotkania z rolnikami z województwa lubelskiego w gmachu MRiRW powiedział, że dotychczas rolnicy złożyli ok. 1,1 mln wniosków. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szacuje, że w tym roku o takie płatności może ubiegać się ok. 1,35 mln rolników.

Ci, którzy nie zdążą i złożą wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2015 r. po 15 czerwca, ale nie później niż do 10 lipca będą mieli obniżone te dopłaty o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Wnioski o dopłaty do 15 czerwca. Dodatkowy miesiąc się przyda

Rolnicy chwalą ministra rolnictwa za decyzję o przesunięciu terminu składania wniosków o dopłaty i jednocześnie skarżą się na skomplikowane procedury. W tym roku zamiast do 15 maja, o dopłaty bezpośrednie będzie można ubiegać się do 15...
Wnioski i uzupełnienia złożone po 10 lipca nie będą rozpatrywane. Na realizację płatności obszarowych za 2015 r. jest przewidziane  3,5 mld euro. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

Marek Sawicki zapowiedział, że już niedługo ARiMR rozpocznie przyjmowanie pierwszych wniosków z nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. - W połowie tego miesiąca będzie można składać wnioski o zalesianie, potem ruszy m.in. program wsparcia młodego rolnika oraz modernizacja gospodarstw - zapowiedział minister.
   
Kończy się również wydawanie pieniędzy ze starego PROW na lata 2007-2013. Niewykorzystane pieniądze z działań, które nie cieszyły się dużym powodzeniem ze strony rolników, będą przekazane m.in. na pomoc dla młodych rolników.

"Szacuje się dzięki temu na premie może liczyć dodatkowe ponad 2 tys. osób, które teraz znajdują się na tzw. liście rezerwowej" - informuje biuro prasowe resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj