Sachajko nawołuje do łamania prawa? Finansowanie izb rozpala emocje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2018,14:20 Aktualizacja: 12-04-2018,14:33
A A A

- Resort rolnictwa z niedowierzaniem przyjął pismo Jarosława Sachajki (Kukiz'15), szefa komisji rolnictwa wzywające do wstrzymania płacenia izbom rolniczym należnego im odpisu z podatku rolnego - poinformował wiceminister Ryszard Zarudzki.

Robert Telus (PiS) pytał w czwartek w Sejmie, jak władze ministerstwa zareagowały na pismo (trafiło do wszystkich gmin) Sachajki, które nawołuje do wstrzymania naliczonych środków pieniężnych dla izb rolniczych do chwili przyjęcia przez Sejm poprawki.

KRiR, pieniądze, finansowanie izb rolniczych, Jarosław Sachajko, Kukiz'15, izby rolnicze

Chcą odciąć izby rolnicze od pieniędzy. Koniec finansowania?

Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwrócił się z prośbą do rad gmin o wstrzymanie przekazywania środków pieniężnych dla izb rolniczych, do czasu przyjęcia...

- Pismo spowodowało wiele kontrowersji i pytań, jest to nawoływanie do łamania prawa - powiedział poseł.

W dokumencie napisano, że "masowe przyjęcie uchwał przez rady gmin (w sprawie wstrzymania środków - PAP) zmobilizuje rząd do przedłożenia Sejmowi projektu rozwiązań prawnych, które uporządkują reprezentacje rolników przez izby".

Zarudzki, odpowiadając na pytanie posła Telusa, powiedział, że resort "z niedowierzaniem przyjął pismo, które dotarło do ministerstwa 7 marca". Jak mówił natychmiast poinformowano o tym i możliwych konsekwencjach samorządy gmin, jeśli nie będzie realizowane prawo.

Przewodniczący rad gmin i wójtowie zostali poinformowani, że podjęte zobowiązania wymagają, żeby w terminie 21 dni dana rata podatku rolnego została przekazana.

izby rolnicze, krajowa rada izb rolniczych, rolniczy samorząd, rafał romanowski, wiktor szmulewicz

Izby rolnicze mają funkcjonować na innych zasadach

Potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu izb rolniczych - wynika z dyskusji przeprowadzonej na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Powołano komisję nadzwyczajną, która ma się zająć wypracowaniem takich zmian. Rafał Romanowski,...

Izby rolnicze są finansowane 2 proc. odpisem z podatku rolnego. Rocznie na działalność izb wpływa ok. 35 mln zł. Według przepisów, członkami izb rolniczych są wszyscy posiadacze gruntów rolnych od 2 arów. Szacuje się, że takich gospodarstw może być ok. 4 mln.

Zdaniem Zarudzkiego, "samorząd rolniczy jest przedstawicielem wszystkich rolników i tylko procedury demokratyczne mogą powodować te zmiany". Wiceminister dodał, że poseł Sachajko nie zwracał się z interpelacją do resortu rolnictwa w tej sprawie.

Z kolei wiceminister Rafał Romanowski przedstawił na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa projekt zmiany ustawy o izbach rolnych. Projekt ma trafić wkrótce do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Zmienić się mają m.in. przepisy dotyczące wyborów do izb rolniczych oraz zwiększenie finansowanie izb do 4 proc. odpisu z podatku rolnego.

Komisja rolnictwa powołała komisję nadzwyczajną, która ma zająć się wypracowaniem zmian w funkcjonowaniu izb rolniczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

od 1.10.201rusza nowa odsłona programu Agroenergia

18.10.2021 rusza wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

10.12.2021-7.02.2022 – inwestycje mając na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych