Rząd zatwierdza zwrot akcyzy. 1,46 zł za litr wykorzystanego przez rolników oleju napędowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Pawłowski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2023,14:05 Aktualizacja: 08-11-2023,14:06
A A A

Rolnicy w 2024 r. dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2024 r.

wir, wielkopolska izba rolnicza, paliwo, zaopatrzenie, akcyza, zwrot, wnioski

Kolejny głos o kłopotach z paliwem. Powstał też problem ze zwrotem akcyzy

Rolnicy z Wielkopolski także zgłaszają kłopoty z zaopatrzeniem w odpowiednie ilości paliwa do maszyn. Jednocześnie tamtejszy samorząd rolniczy podjął interwencję w sprawie zwrotu akcyzy farmerom, którzy niedawno przejęli gospodarstwa....

"Mając na uwadze ustaloną w projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 kwotę 1 mld 663 mln zł przeznaczoną na postępowanie w sprawie zwrotu podatku akcyzowego i jego wypłatę, w projekcie rozporządzenia proponuje się stawkę zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego w wysokości 1,46 zł" - wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Dodano, że biorąc pod uwagę dane dotyczące zwrotu podatku akcyzowego, przewiduje się, że powierzchnia użytków rolnych, do której producenci rolni będą ubiegać się w 2024 r. o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej nie powinna przekroczyć 90 proc. powierzchni użytków rolnych objętych systemem jednolitych płatności obszarowych.

Zgodnie z przepisami, zwrot podatku akcyzowego następuje za okresy sześciomiesięczne na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) wraz z fakturami albo kopiami tych faktur oraz dokumentem wydanym przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Poleć
Udostępnij