Rząd powinien przedłużyć program Mieszkanie dla Młodych?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2017,8:30 Aktualizacja: 13-08-2017,8:33
A A A

Wtorkowa sytuacja, gdy w kilka godzin wykorzystano 67 mln zł w programie Mieszkanie dla Młodych, to potwierdzenie tego, że rząd powinien rozważyć przedłużenie MdM-u - mówił PAP Konrad Płochocki z PZFD.

Jego zdaniem liczba beneficjentów do 2018 r. może wynieść 110 tysięcy.

We wtorek uruchomiono dodatkowe 67 mln zł na dofinansowanie kredytów w programie Mieszkanie dla Młodych na rok 2017. Było to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młode osoby.

program mdm, mieszkanie dla młodych, Bank Gospodarstwa Krajowego, budownictwo społeczne, bgk

Środki poszły w kilka godzin. Koniec przyjmowania wniosków w ramach MdM

Uruchomione dodatkowe środki na finansowanie programu Mieszkanie dla Młodych w 2017 r. zostały wyczerpane w kilka godzin - informuje Bank Gospodarstwa Krajowego na swojej stronie internetowej. BGK wstrzymał więc przyjmowanie wniosków....
Udostępniona pula wyczerpała się w kilka godzin - ok. godz. 15 Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat o wstrzymaniu wniosków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na rok 2017.

- Zarówno w przypadku podstawowej puli środków, jak i puli sierpniowej, prognozowaliśmy, że środki zostaną zarezerwowane w ekspresowym tempie - powiedział PAP dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

- Wtorkowa sytuacja to także potwierdzenie tego, że rząd powinien rozważyć przedłużenie MdM-u, którego liczba beneficjentów do 2018 roku może wynieść 110 tysięcy - podkreślił dyrektor. Ocenił, że "ten bardzo krótki czas, w którym zostały zarezerwowane środki, świadczy o ogromnej popularności tego programu".

Wskazał, że osoby, którym nie udało się złożyć wniosków będą miały jeszcze jedną szansę - w styczniu 2018 roku. Będzie to jednocześnie ostatnia odsłona Mieszkania dla Młodych.

program mieszkanie dla młodych, program mdm, dofinansowanie wniosków o mieszkanie

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM

5 sierpnia ruszy ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych. Do rozdysponowania jest kwota ok. 67 mln zł. Środki mogą wystarczyć na dofinansowanie wkładu własnego dla...
Płochocki przypomniał, że program MdM zostanie zastąpiony przez Indywidualne Konta Mieszkaniowe. - Koncepcja IKM jest w naszej ocenie pozytywna, ale szczególnie martwić może fakt, że pierwsze wypłaty z IKM-ów będą miały miejsce dopiero ok. 2023 r. - zauważył.

Oznacza to - jak tłumaczył - że Polacy na pięć lat pozostaną bez realnego wsparcia państwa przy zakupie mieszkania. Dlatego - jak podsumował Płochocki - jest więc "wiele argumentów przemawiających za koniecznością przedłużenia MdM".

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na swoim". MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Limity dofinansowania na kolejne lata wynoszą 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"