Rybacy złożyli wnioski na miliony złotych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2018,15:00 Aktualizacja: 01-10-2018,20:31
A A A

W piątek biura powiatowe ARiMR zakończyły przyjmowanie wniosków od rybaków ubiegających się o pomoc w związku z tegoroczną suszą. Do tego dnia wpłynęło 439 dokumentów na kwotę 9,5 mln zł.

Wysokość wsparcia dla rybaków prowadzących chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach położonych na obszarze gmin dotkniętych suszą wynosi 300 zł do 1 ha gruntów pod zarybionymi stawami - informuje agencja.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat, krir

Pomoc suszowa z problemami. KRIR już interweniuje

Rolnik nie zdążył z powodu niesprzyjającej aury wykonać zasiewu do 1 kwietnia, nie mógł więc tej uprawy w tym terminie ubezpieczyć. Odszkodowanie za suszę dostanie jednak pomniejszone o połowę. Do końca października gospodarze mogą składać...

Z kolei dla rolników termin składania wniosków o pomoc klęskową, niezależnie od wielkości szkód w uprawach, został wydłużony do końca października. Do wczoraj wpłynęło ponad 82,8 tys. dokumentów na kwotę blisko 514,8  mln zł.

Biura Powiatowe Agencji wydały 6,5 tys. decyzji przyznających pomoc w wysokości ponad 37,4 mln zł. Ponad 3,6 rolników otrzymało już płatności na kwotę 23,3 mln zł.

Stawka pomocy wynosi 1 tys. zł do 1 ha, jeśli rolnik miał ubezpieczoną przynajmniej połowę powierzchni upraw (z wyłączeniem łąk i pastwisk). Gospodarz, który nie miał takiej polisy, otrzyma 50 proc. kwoty. Do wniosku o pomoc trzeba dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód, zawierającego informacje o powierzchni upraw, w których te szkody powstały.

Tam, gdzie szkody w uprawach wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. stawka pomocy wynosi 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy i również jest pomniejszana o połowę, gdy rolnik nie ma ubezpieczonej minimum połowy powierzchni upraw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj