Rolnicy wnioskują o 50 mln zł na inwestycje związane z nawozami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2023,11:40 Aktualizacja: 27-11-2023,12:01
A A A

Do 24 listopada można się było ubiegać o wsparcie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wstępnie podsumowała nabór wniosków.

Jak podała w poniedziałek (27 listopada) ARiMR, z aktualnych danych wynika, że w zakończonym naborze, siódmym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 obejmującym takie dofinansowanie, złożono 400 wniosków (zdecydowanie najwięcej na Podlasiu) na kwotę blisko 50 mln zł. Przy czym, ponieważ jedną z dostępnych formuł składania wniosków było przekazanie ich za pośrednictwem poczty tradycyjnej, a korespondencja listowna wciąż dociera do placówek Agencji, dane dotyczące naboru nie są ostateczne.

arimr, agencja, nabór, wnioski, wsparcie, pomoc, maszyny, sprzęt, drony

Szybko poszło. Nabór wniosków na Rolnictwo 4.0 zakończony po 3 dniach

Wnioski złożone w ramach naboru dotyczącego dofinansowania przedsięwzięć służących wdrożeniu rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0 opiewały już na takie kwoty, że zdecydowano o zakończeniu ich przyjmowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji...

Przypomnijmy, że wnioski mogli składać producenci rolni, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich, z wyłączeniem właścicieli ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz chlewni, w których jest więcej niż 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

„Dofinansowanie przyznawane jest w formie standardowych stawek jednostkowych (w przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych) albo refundacji części kosztów kwalifikowalnych (w pozostałych przypadkach, np. gdy pomoc dotyczy zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych). Wsparcie obejmuje standardowo 50 proc. kosztów kwalifikowanych, natomiast młody rolnik może liczyć na refundację na poziomie 60 proc. Limit na rolnika i gospodarstwo wynosi 150 tys. zł” – sprecyzowała ARiMR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu