Rolnicy też muszą przesyłać JPK_VAT. KAS informuje i ostrzega

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2017,11:10 Aktualizacja: 20-11-2017,11:32
A A A

Izba Administracji Skarbowej (KAS) w Białymstoku informuje, że wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia 2018 r. dołączą do grona podatników VAT, zobowiązanych do przesyłania plików JPK_VAT, będzie wielu rolników.

Konieczność wypełniania i składania JPK_VAT od pierwszego dnia przyszłego roku będzie nowością dla tych przedsiębiorców, którzy są podatnikiem VAT i składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a ich obroty nie przekroczyły 2 mln euro i zatrudniają mniej niż 10 osób.

węgry, vat, podatek vat, istvan nagy, drób, jaja, mleko

Niższy VAT na mleko, jaja i drób

Na Węgrzech obniżono od początku roku podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób. Ministerstwo rolnictwa nie wykluczyło przy okazji dalszych redukcji w przyszłości. Od 1 stycznia 2017 roku VAT na mięso drobiowe oraz jaja spadł w tym kraju z...

"W województwie podlaskim jedną z ważniejszych grup mikroprzedsiębiorców są rolnicy. Ci z nich, którzy spełniają powyższą definicję mikroprzedsiębiorcy, powinni przygotować się na czekające od nowego roku zmiany w zakresie przygotowywania i przesyłania plików JPK_VAT. Z naszych informacji wynika, że nadal bardzo wielu rolników nie ma takiej świadomości" - ostrzega w komunikacie izba.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia dokumentu są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa.

"Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie" - wyjaśnia KAS.

Do wypełniania nowych obowiązków można się przygotować. Krajowa Administracja Skarbowa podejmuje w tym celu szereg działań. Zaprasza na bezpłatne szkolenia prowadzone przez podlaskie urzędy skarbowe pod hasłem "Wtorki z JPK_VAT" organizowane 21 i 28 listopada, na których eksperci podatkowi przybliżą zasady związane z obowiązkiem przesyłania JPK_VAT.

Rolnicy niezbędne informacje w tej sprawie mogą uzyskać w swoich urzędach skarbowych, w serwisie www.jpk.mf.gov.pl oraz na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej pod numerem telefonu 801 055 055 lub (22) 330 03 30.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj