Rolnicy się niecierpliwą. Co z dopłatami bezpośrednimi w 2023 roku?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2022,12:20 Aktualizacja: 12-09-2022,12:24
A A A

W najbliższym czasie do konsultacji publicznych skierowane zostaną projekty aktów prawnych określających szczegółowe zasady przyznawania wsparcia na lata 2023-2027 - zapewnia ministerstwo rolnictwa.

Do resortu w sprawie jak najszybszego poinformowania rolników o szczegółowych zasadach przyznawania płatności obszarowych od 2023 r. zwrócił się rolniczy samorząd. Było to tuż po żniwach rzepakowych i w końcówce zbiorów zbóż.

Mateusz Morawiecki, wyrównanie dopłat bezpośrednich, Brańsk, gospodarstwa rodzinne

Premier obiecuje: od stycznia zostanie wyrównany poziom dopłat dla rolników

Podczas wizyty w Brańsku (woj. podlaskie) Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od stycznia 2023 r. zostanie wyrównany poziom dopłat dla rolników od hektara. - Nawet przekroczymy średni poziom dopłat w porównaniu do tego w Unii...

"Sprawa jest niezmiernie istotna, ponieważ od podjętych obecnie decyzji będzie zależeć wysokość dopłat, a nawet w ogóle możliwość ich uzyskania" - argumentowali wnioskodawcy, postulując szybkie wydanie odpowiednich przepisów krajowych i informowanie o tym rolników.

W udzielonej odpowiedzi Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa podkreśla, że od 2023 r. wsparcie będzie przyznawane zgodnie z Planem Strategicznym WPR na lata 2023-2027, zatwierdzonym przez Komisję Europejską 31 sierpnia.

"Wydanie ww. decyzji umożliwiło otwarcie kolejnego etapu prac nad wdrożeniem reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Dlatego w najbliższym czasie do konsultacji publicznych skierowane zostaną projekty aktów prawnych określających szczegółowe zasady przyznawania wsparcia na lata 2023-2027. Obecnie trwają również zaawansowane prace nad przygotowaniem broszury informacyjnej. Ponadto, ministerstwo planuje przeprowadzenie, we współpracy z ośrodkami doradztwa rolniczego i z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, szerokiej kampanii informacyjnej dla rolników" - zapewnia wiceminister.

Jak dodaje, resort rozumie potrzeby rolników związane z dostępem do informacji o zasadach przyznawania wsparcia od najbliższej kampanii.

"Zapewniam również, że w trwających pracach dążono do jak najszybszego uzgodnienia treści Planu Strategicznego z Komisją Europejską. W efekcie podjętych działań Polska jest w pierwszej grupie państw członkowskich UE, które mają wydaną decyzję zatwierdzającą" - zaznacza Krzysztof Ciecióra.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej