Rolnicy dostaną też papierowe wnioski. Dla poczucia bezpieczeństwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2018,9:10 Aktualizacja: 29-01-2018,9:25
A A A

- Wnioski o płatności rolnicy mają składać w wersji elektronicznej. Ale otrzymają również wersję papierową jako wsparcie i dla poczucia bezpieczeństwa - podkreślił Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

To bardzo ważna informacja, która została przekazana na styczniowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Chodzi o to, by gospodarze nie byli zdezorientowani, gdy otrzymają papierowe wnioski bowiem i tak muszą przekazać je przez internet, czyli za pomocą przygotowywanej przez ARiMR aplikacji.

dopłaty, pieniądze, ARiMR, dopłaty bezpośrednie, internet, wniosek o dopłaty przez internet

Wnioski o dopłaty obowiązkowo przez internet. Znamy kluczowe daty

Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich muszą być złożone za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i...

Zarudzki zaznaczył, że do 2020 r. zostanie utrzymane rozwiązanie, polegające na przesłaniu rolnikom, którzy złożyli w 2017 roku wniosek o przyznanie płatności w formie papierowej, wydruków częściowo wypełnionego dokumentu z materiałem graficznym. Ma to zapewnić poczucie bezpieczeństwa gospodarzom i administracji rolnej, gdyby - czego nikt nie zakłada - awarii uległ system informatyczny ARiMR.

- Zawsze mielibyśmy wówczas wentyl bezpieczeństwa - stwierdził wiceszef resortu rolnictwa. Jak jednak dodał, "stanowczą intencją" rządzących jest, by 100 proc. dokumentow składano elektronicznie. Natomiast w wersji papierowej rolnicy będą mogli złożyć wnioski tylko w naprawdę uzasadnionych przypadkach.

- Kierownik biura powiatowego ARiMR będzie decydował o tym, jakie to są przypadki szczególne. Będą różne sytuacje losowe, np. śmierć beneficjenta, pożar, wypadek losowy, choroba - wymieniał polityk.

Według wiceministra trudno określić jednak precyzyjnie katalog owych trudnych sytuacji. - Będzie derogacja dla kierownika biura powiatowego, żeby np. mógł powiedzieć: mój kochany, idź tutaj do ośrodka doradztwa i doradca pomoże ci wypełnić wniosek, nie składaj go w formie papierowej, bo się nie kwalifikujesz - wyjaśniał na koniec Zarudzki.
 

Poleć
Udostępnij