Rolnicy dłużej będą dostawać zasiłki opiekuńcze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2020,14:25 Aktualizacja: 29-06-2020,14:28
A A A

Do 12 lipca został wydłużony okres wypłaty zasiłków opiekuńczych dla rolników - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Środki będą wypłacane przez okres, na jaki zostały zamknięte placówki zapewniające opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki m.in. przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, nianię oraz placówkę pobytu dziennego z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania w związku z COVID-19.

raport o stanie wsi, Jerzy Wilkin, starzenie się ludności, aktywne gospodarstwa rolne

Raport o stanie wsi. Dużo gospodarstw, ale mało rolników

W wielu wsiach np. na 30 zarejestrowanych gospodarstw jedynie 3-4 to gospodarstwa aktywne. Pozostałe funkcjonują w systemie nieformalnej dzierżawy - brzmi jedna z przesłanek "Raportu o stanie wsi. Polska wieś 2020". 11. już edycja...

Dodano, że z zasiłku można skorzystać także w "przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do 12 lipca".

Rozporządzenie w sprawie wydłużenia zasiłku opiekuńczego do tego dnia opublikowano w Dzienniku Ustaw w piątek. "Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 29 czerwca 2020 r." - przypomniał resort rolnictwa.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje możliwość wydłużenia okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement