Rolnictwo 4.0. 492 mln z KPO na cyfrowe i teleinformatyczne inwestycje w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2024,8:20 Aktualizacja: 03-05-2024,8:25
A A A

Ze 164 do 492 mln zł zwiększony został budżet na dofinansowanie teleinformatycznych i cyfrowych inwestycji w rolnictwie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nabór wniosków o wsparcie zostanie uruchomiony po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na rewizję Krajowego Planu Odbudowy.

Jak wskazano w informacji, minister rolnictwa zwiększył ze 164 mln zł do 492 mln zł budżet na II nabór wniosków na wsparcie „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”. Środki zostaną przeznaczone z Krajowego Planu Odbudowy w zakresie rolnictwa 4.0.

Napisano, że dofinansowaniem mogą zostać objęte przedsięwzięcia, które wdrażają systemy teleinformatyczne i rozwiązania cyfrowe do obsługi procesów produkcji oraz do wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych. Dodano, że wsparcie przysługuje, "jeżeli przedmiotem inwestycji jest nabycie i instalacja maszyn, sprzętu oraz oprogramowania komputerowego". Wyjaśniono, że dotyczy to m.in. zakupu systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów.

arimr, agencja, nabór, wnioski, wsparcie, pomoc, maszyny, sprzęt, drony

Szybko poszło. Nabór wniosków na Rolnictwo 4.0 zakończony po 3 dniach

Wnioski złożone w ramach naboru dotyczącego dofinansowania przedsięwzięć służących wdrożeniu rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0 opiewały już na takie kwoty, że zdecydowano o zakończeniu ich przyjmowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji...

Przypomniano, że pierwszy nabór wniosków o objęcie wsparciem z KPO w zakresie rolnictwa 4.0 spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Poinformowano, że II nabór wniosków zostanie uruchomiony po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

"Informację o tym naborze opublikujemy ze stosownym wyprzedzeniem" - dodano.

30 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany w KPO. Jak wskazano w komunikacie KPRM, rewizja KPO jest konieczna ze względu na opóźnienia i zaległości pozostawione przez poprzedni rząd. "Pieniądze będą zainwestowane m.in. w zieloną transformację gospodarki, rozwój technologiczny, rozwiązania cyfrowe oraz poprawę dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych" - dodano.

Zmiany zaproponowane w KPO mają - jak przekazano - przyczynić się lepszej realizacji działań m.in. w obszarach: zielonej transformacji, "inteligentnego" i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, opieki zdrowotnej, transformacji cyfrowej, polityki na rzecz dzieci i młodzieży.

Poleć
Udostępnij