Rafalska zapewnia: system emerytalny nie bankrutuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2017,9:45 Aktualizacja: 18-09-2017,10:07
A A A

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia emerytur obywatelskich - oświadczyła Elżbieta Rafalska, szefowa resortu. Podkreśliła, że nie jest też prawdą, jakoby system emerytalny bankrutował.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również oświadczył, że ZUS nie pracuje i nie pracował nad nowym systemem emerytalnym. "Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł, w którym można przeczytać, że system emerytalny bankrutuje, dlatego na zlecenie premier Beaty Szydło ZUS przygotował zarys nowego.

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, emerytury rolnicze, świadczenia

Znikną częściowe emerytury rolnicze. I niektórzy stracą

Od 1 października nie będzie już przyznawana częściowa emerytura rolnicza. A te przyznane wcześniej zostaną z urzędu zamienione (od tej daty) na "normalne" emerytury rolnicze. Dla gospodarzy - na szczęście niewielu - może oznaczać to...

Według dziennika, najważniejszym z pięciu filarów systemu ma być emerytura minimalna 1 tys. zł brutto zapewniona przez państwo, czyli obywatelska, równa dla wszystkich. Projekt nowego systemu ma zawierać opracowana przez ZUS "Zielona księga", nad którą ma debatować rząd.

"W związku z opublikowanym w jednej z gazet artykułem zawierającym nieprawdziwe informacje o trwających rzekomo pracach nad wprowadzeniem równych dla wszystkich emerytur obywatelskich, chcę podkreślić, że w odpowiedzialnym za kształtowanie szeroko rozumianego systemu emerytalnego resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej nie są prowadzone jakiekolwiek prace zmierzające do wprowadzenia opisywanych w tym artykule emerytur obywatelskich" - napisała Rafalska w oświadczeniu.

"Chciałabym stanowczo podkreślić, że nie jest również prawdą, iż system emerytalny bankrutuje. W efekcie podejmowanych przez Rząd działań porządkujących rynek pracy sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest najlepsza od wielu lat" - podkreśliła minister.

reforma emerytalna, ZUS, praca, emerytura, pieniądze, FUS, Gertruda Uścińska

Prezes ZUS: mniej pieniędzy z budżetu na emerytury

Dzięki wzrostowi wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będziemy potrzebowali mniejszej dotacji z budżetu państwa na pokrycie wydatków na emerytury - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Sytuacja finansowa FUS w...

Według niej, moment opublikowania - jak zaznaczyła - opartego na nieprawdziwych informacjach artykułu jest nieprzypadkowy. "Ukazuje się w momencie, gdy setki tysięcy ubezpieczonych, którzy od 1 października będą mogli skorzystać z prawa do emerytury w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podejmują decyzje o zakończeniu aktywności zawodowej. Straszenie przyszłych emerytów niższą, jednakową dla wszystkich kwotą emerytury, może wpływać na podejmowanie przez nich niekorzystnych finansowo indywidualnych decyzji" - napisała.

"Z całą stanowczością stwierdzam, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie pracował i nie pracuje nad koncepcją zmiany polskiego systemu emerytalnego" - napisał z kolei Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że "Zielona księga" została opracowana rok temu, w ramach ustawowo nałożonego na ZUS obowiązku dokonania przeglądu systemu emerytalnego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement