Program wsparcia działkowców będzie kontynuowany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2022,14:15 Aktualizacja: 19-09-2022,14:23
A A A

Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej zapowiedział, że będzie kontynuowany wart 50 mln zł pilotażowy program wsparcia działkowców, w ramach którego ogrody działkowe mogą ubiegać się o środki m.in. na rozwój zielonej infrastruktury czy działania służące retencji wody.

- Myślę, że jest to jeden z najciekawszych programów, które będziemy realizować, jeżeli chodzi o ochronę przyrody, ochronę kwiatów czy pszczół w miastach - mówił polityk uczestniczący w Katowicach w uroczystości podpisania pierwszych sześciu umów na dofinansowanie ogrodów działkowych z woj. śląskiego, wartych łącznie prawie 600 tys. zł.

dopłaty do ubezpieczenia zwierząt, salmonella, drób, bydło, świnie

Będą dopłaty do ubezpieczenia zwierząt w związku z salmonellą

Od 30 września do 31 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dopłatę do umów ubezpieczeniowych zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą. Dofinansowanie może być...

Finansowany z unijnych środków program "Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych" jest wspólnym przedsięwzięciem kilku ministerstw i instytucji: resortu funduszy i polityki regionalnej, resortu klimatu i środowiska, resortu rolnictwa, a także Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- To program, który w tej chwili jest programem pilotażowym, ale - póki jestem ministrem - mogę zapewnić, że będzie kontynuowany - zadeklarował Puda. Podkreślił, że celem pierwszego takiego programu jest wsparcie działkowców w ich codziennym funkcjonowaniu oraz w działaniach na rzecz poprawy infrastruktury ogrodów działkowych.

- Dofinansowanie może być przeznaczone na poprawę zazielenienia, na zielone dachy, ekrany zielone, ale także na to, by np. obsiać działki roślinami miododajnymi czy nawet postawić ule. Ważny obszar to zbiorniki retencyjne, które pozwolą działkowcom na zabezpieczenie większej ilości wody (…), jej gromadzenie i oszczędzanie - wyliczał minister.

Jak poinformowała z kolei Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu - wpłynęło ich dotąd 352. - Zaczniemy podpisywanie umów w każdym województwie. Sukcesywnie co miesiąc będziemy uruchamiać kolejny nabór, aż do wyczerpania środków - zapowiedziała.

Dominik Bąk, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał, że z 50-milionowego budżetu programu Fundusz wypłacił już ok. 10 mln zł zaliczek.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

18.01.2023 – 31.01.2023 – nadzwyczajne wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Do 31.01.2023 – wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej