Premier szuka pieniędzy dla hodowców bydła i trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP Krzysztof Strzępka, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2019,8:25 Aktualizacja: 13-04-2019,8:26
A A A

Mateusz Morawiecki ma spotkać się w niedzielę na kolacji z komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem, by rozmawiać m.in. o środkach dla hodowców bydła i trzody chlewnej - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w Brukseli.

Oficjalnie tematem rozmów w belgijskiej stolicy ma być przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej i budżetu UE na lata 2021-2027.

Komisja przygotowała zmiany, które oznaczają, że przez brexit i nowe priorytety na polską wieś trafi mniej pieniędzy niż obecnie.

krowy, tuczniki, dopłaty do zwierząt, jarosław kaczyński, jan krzysztof ardanowski, phil hogan

Dopłaty do krów i świń mogą być jeszcze w tym roku

- Jeśli będzie zgoda Komisji Europejskiej to hodowcy krów i świń otrzymają dopłaty jeszcze w tym roku - powiedział w Bydgoszczy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że determinacja rządu w tej sprawie jest duża. Wsparcie...

Obecnie główne prace ws. nowego wieloletniego budżetu toczą się nie w Komisji Europejskiej (ta przedstawiła swój projekt blisko dziesięć miesięcy temu), tylko w gronie państw członkowskich w Radzie UE.

Komisja ma jednak sporo do powiedzenia, jeśli chodzi o konstrukcję Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), z którego miałby być wypłacane dodatkowe 100 zł dopłat do tuczników i 500 zł do krów, obiecane na sobotniej konwencji PiS w Kadzidle k. Ostrołęki przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

- Komisja raz w roku może zgodzić się na zmianę w PROW - zauważa rozmówca PAP w Brukseli. Głównym zadaniem tego programu jest poprawa konkurencyjności rolnictwa. Środki te nie są jednak wypłacane jak w przypadku dopłat po prostu do każdego hektara ziemi, ale po spełnieniu określonych warunków.

Państwa członkowskie wspierają w ten sposób rozwój gospodarstw rolnych, kierują wsparcie dla młodych rolników rozpoczynających działalność czy przedsiębiorców prowadzących działalność inną niż rolnicza na obszarach wiejskich.

polityka, PiS, PO, wybory, pieniądze, krowa plus

PiS próbuje przeprowadzić "interwencyjny skup głosów na wsi"

PiS przedstawiając obietnice dla rolników próbuje przeprowadzić interwencyjny skup głosów na wsi, ale w budżecie na 2019 r. wydatki na wieś zostały zmniejszone o 1,5 mld zł, a rząd nie jest w stanie wydać środków z UE...

Według źródeł PAP w Brukseli o spotkanie z Hoganem wystąpiła strona polska. Przez to, że nie mogło do niego dojść w poniedziałek (komisarz będzie tego dnia w Luksemburgu, gdzie spotykają się ministrowie rolnictwa), premier przyleci do Brukseli w niedzielę wieczorem, na kolację która ma się zacząć o 19.

Rząd chciałby takiej zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, która umożliwiłaby wypłacanie rolnikom dopłat za poprawę dobrostanu zwierząt, czyli warunków, w jakich ma miejsce chów. Rozmówcy PAP tłumaczą, że chodzi o takie ich skonstruowanie, by objąć możliwością wypłacania dodatkowych środków jak największą grupę rolników.

Już teraz można bowiem w ramach PROW wypłacać dodatkowe środki dla hodowców, którzy np. zajmują się zachowaniem odpowiednich ras krów (by nie zostały one wyparte przez te bardziej popularne). Otrzymuje je jednak niewielki odsetek rolników. Gdyby warunkiem dopłat było podniesienie standardu utrzymania zwierząt (legowisko na słomie, pastwisko, więcej przestrzeni), to strumień pieniędzy mógłby być znacznie szerszy.

Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość, PiS, polskie rolnictwo, konwencja

Konwencja PiS: polskie rolnictwo ma ogromny potencjał

Polskie rolnictwo to ogromny potencjał; ważne jest to, aby go wykorzystać - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki mówił zaś o tym, że PiS będzie zabiegał w UE o wyższe środki dla rolników. Minister Jan...
Choć prezes PiS zapowiadał, że Polska będzie "twardo zabiegać" o to, by nasz kraj dostał najwięcej ze wszystkich państw w ramach "Programu rozwoju obszarów wiejskich" w nowym wieloletnim budżecie, pieniądze na nowe cele mogą być jeszcze z obecnej siedmiolatki.

Umożliwia to unijna zasada n+3, zgodnie z którą wypłaty mogą być realizowane do trzech lat od przyjęcia zobowiązania. W praktyce oznacza to, że środki z obecnej perspektywy będą wypłacane aż do końca 2023 r.

W wieloletnim budżecie na lata 2014-2020 na rozwój obszarów wiejskich przeznaczono około 100 mld euro i 61 mld euro środków publicznych pochodzących z państw członkowskich. Czterema największymi beneficjentami tych środków są: Francja (11,4 mld euro), Włochy (10,4 mld euro), Niemcy (9,4 mld euro) i Polska (8,7 mld euro).

Co najmniej 30 proc. środków Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich musi zostać przeznaczonych na inwestycje w dziedzinie środowiska i klimatu, a także na rozwój obszarów leśnych i poprawę stanu lasów, na działania rolno-środowiskowo-klimatyczne, na rolnictwo ekologiczne oraz płatności z tytułu sieci "Natura 2000".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie