Popegeerowskie gminy dostaną więcej pieniędzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2021,14:20 Aktualizacja: 22-04-2021,14:31
A A A

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego budżet programu wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR, został zwiększony o 90 mln zł i wynosi 340 mln zł - poinformował Paweł Szefernaker wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Program wsparcia dla miejscowości, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne zakładał, że łącznie do gmin trafi 250 mln złotych. Źródłem finansowania jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, jan krzysztof ardanowski, Krajowy Plan Odbudowy

Ardanowski: na rozwój obszarów wiejskich potrzeba więcej pieniędzy

Na rozwój obszarów wiejskich powinno być przeznaczone co najmniej 20 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. W Pałacu...

Szefernaker o zwiększeniu budżetu programu poinformował podczas XXXV Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich RP. Jak wyjaśnił, z uwagi na to, że są pewne oszczędności w funduszu covidowym, premier zwiększył środki w ramach pierwszego naboru do 340 mln złotych.

W trakcie naboru od 4 stycznia do 12 lutego gminy złożyły łącznie ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę ponad 5 mld zł. Wartość inwestycji, o którą wnioskowały, mogła wynieść od 50 tys. zł do 5 mln zł.

Polityk zaznaczył, że obecnie wnioski są opiniowane przez wojewodów. Z uwagi na zwiększenie budżetu programu wydłużony zostanie czas ogłoszenia wyników naboru. Rozstrzygnięcia można się spodziewać w połowie maja.

Wiceszef MSWiA zapowiedział też, że w resorcie, w oparciu o wnioski, powstanie raport dla rządu dotyczący tego, jakie są największe potrzeby na terenach popegeerowskich.

Gminy w ramach programu mogą sfinansować rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych - katalog zadań inwestycyjnych jest otwarty.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021