Polska zyska najwięcej. Producenci owoców i warzyw dostaną wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2017,11:30 Aktualizacja: 01-07-2017,12:26
A A A

Producenci owoców i warzyw poszkodowani przez rosyjskie embargo będą mogli jeszcze przez rok korzystać z unijnego wsparcia. KE poinformowała, że nadzwyczajne środki już stosowane jako pomoc dla rolników zostaną przedłużone do końca czerwca 2018 r.

- Komisja zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć producentów europejskich, którzy odczuli negatywne skutki rosyjskiego zakazu. To najnowsze przedłużenie jest kolejnym sygnałem, że będziemy nadal wspomagać rolników - oświadczył Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo, owoce

Sadownicy poradzili sobie z embargiem. Sprzedamy ponad milion ton jabłek

Przed nałożeniem przez Rosję embarga na jabłka z Polski na tamtejszy rynek trafiało 20 proc. produkcji (55 proc. eksportu). Ubiegłoroczne zbiory były rekordowe, a krajowy rynek jest nasycony, więc sadownicy zmuszeni byli szukać nowych...

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polsce przyznano największe wsparcie.

Nasi producenci jabłek i gruszek będą mogli wycofać ponad 75 tys. ton owoców. Limit dla wszystkich krajów wynosi 166 tys. ton.

Podzielony został na cztery różne rodzaje drzew owocowych: jabłka i gruszki; śliwki; owoce cytrusowe; brzoskwinie i nektaryny. Środki trafią do 12 państw.

Komisja po raz pierwszy wprowadziła ten rodzaj wsparcia w odpowiedzi na rosyjski zakaz importu w sierpniu 2014 roku.

"Rozszerzony system o wartości prawie 70 mln euro skierowany jest do unijnych producentów owoców i stanowi 'siatkę bezpieczeństwa' dla rolników, którzy nie mogą znaleźć rynków zbytu. Zapewni on rekompensatę dla europejskich sadowników, którzy zdecydują się na dystrybucję produktów wśród organizacji (np. organizacji charytatywnych i szkół) lub wykorzystanie ich do innych celów (np. pasza dla zwierząt, kompostowanie, przetwórstwo)" - podkreśliła KE.

Rosja, embargo, żywność, Putin, Federacja Rosyjska, Moskwa

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku. "Będziemy...

Do tej pory KE przyznała około 430 mln euro nadzwyczajnego wsparcia rolnikom, którzy zostali poszkodowani przez wprowadzone przez Rosję embargo na unijną żywność. Szczególnie mocno uderzyło ono w polskich sadowników. Na rynek naszego wschodniego sąsiada trafiało bowiem przed wprowadzeniem restrykcji 800 tys. ton jabłek rocznie.

Z unijnego monitoringu i oceny rynku przez komisję wynika, że wsparcie poprawiło sytuację rynkową w odniesieniu do upraw jednorocznych (zwykle są to warzywa).

Większość produkcji dotkniętej rosyjskim zakazem importu została skierowana na inne rynki, dzięki czemu ceny rynkowe ustabilizowały się.

Jednak w związku z tym, że sektor upraw wieloletnich (drzewa owocowe) nie jest w stanie przystosować się tak szybko do zmieniającej się sytuacji, nowe wsparcie zostało przygotowane specjalnie na potrzeby tego sektora.

Zainteresowanie unijnymi rekompensatami w Polsce było do tej pory duże i znacznie przekraczało przyznane limity. Sadownicy, którym nie udało się sprzedać owoców, najchętniej przekazywali je na cele charytatywne, otrzymując za 1 kg jabłek 70 groszy.

jabłka, sprzedaż jabłek, eksport jabłek, sadownictwo, owoce

Sadownicy nie kryją rozczarowania. Unijna pomoc to drwina

Pomoc związana ze stratami z tytułu rosyjskiego embarga jest głęboko niewystarczająca - podkreśla Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Jego przedstawiciele domagają się wznowienia eksportu jabłek do Rosji. W minionym tygodniu...

Dzięki nadzwyczajnym środkom wsparcia indywidualni producenci mogą korzystać z wyższych stawek współfinansowania ze środków UE w porównaniu ze stawkami przewidzianymi w ramach regularnych środków.

Za operacje wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji, czyli przekazanie gotowych do spożycia owoców na rzecz organizacji charytatywnych rolnicy otrzymują wsparcie w 100 proc. finansowane przez UE.

Owoce, które zostały wycofane z rynku, ale nie są do faktycznej konsumpcji (np. są wysyłane bezpośrednio do kompostowania), lub które są zbierane przed uzyskaniem przez nie dojrzałości (tzw. zielone zbiory) lub w ogóle nie są zbierane, objęte zostały niższymi poziomami wsparcia.

Z danych KE wynika, że w całej UE owoce i warzywa o łącznej wartości 47 mld euro uprawia 3,4 mln gospodarstw. Jednocześnie w Unii działa 1,5 tys. organizacji producenckich, które odpowiadają za połowę produkcji owoców i warzyw.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt