Polska może sięgnąć po miliardy euro, by wesprzeć rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2020,14:25 Aktualizacja: 08-04-2020,14:37
A A A

Państwa członkowskie mogą sięgnąć po niewykorzystane dotąd środki z funduszu rozwoju obszarów wiejskich, aby pomóc rolnikom dotkniętym kryzysem związanym z koronawirusem. Polska ma w tej puli ok. 3 mld euro.

Poinformował o tym Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa. W ramach obecnego wieloletniego budżetu UE miała około 100 mld euro na rozwój obszarów wiejskich, jednak 83 proc. tych funduszy zostało już wydanych.

petycja do premiera morawieckiego, rolnictwo, koronawirus

Rolnicy oczekują zdecydowanych i skutecznych działań rządu

Gospodarstwa będące na pierwszej linii frontu, aby utrzymać ciągłość dostaw żywności, czekają na zdecydowane i skuteczne działania mające na celu złagodzenie skutków kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - piszą w...

W naszym kraju jednak znacznie mniej, bo 63 proc., co biorąc pod uwagę okoliczności jest pozytywną wiadomością.

- We wszystkich krajach UE jest w sumie 17 mld euro takich środków, które nie zostały wykorzystane, bądź zakontraktowane do wydania w stosunku do konkretnych beneficjentów. W przypadku Polski, według danych, którymi dysponujemy to jest około 3 mld euro - powiedział Wojciechowski podczas telekonferencji z polskimi dziennikarkami.

Państwa członkowskie, które chcą zmienić przeznaczenie tych funduszy, by w najbliższym czasie wesprzeć rolników dotkniętych kryzysem muszą wystąpić o to do Komisji Europejskiej. Ta jednak deklaruje, że nie będzie robić z tym problemów.

- Ze strony KE jest pełna gotowość do zatwierdzania tych wniosków - zadeklarował polityk.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj