Polska jest gotowa wpłacać więcej do unijnej kasy po Brexicie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2018,8:10 Aktualizacja: 16-02-2018,8:17
A A A

Polska i Rumunia zgadzają się, by w razie fizycznego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zwiększyć składki członkowskie, tak by nie osłabiać polityk wspólnotowych, m.in. Wspólnej Polityki Rolnej - wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

W czwartek do Warszawy na zaproszenie Jurgiela przyjechał minister rolnictwa Rumunii Petre Daea.

Jak relacjonowali na wspólnej konferencji, rozmawiali oni m.in. o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, sytuacji w Polsce i w Rumunii po pojawieniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF), a także na temat obrotu nieruchomościami rolnymi we Wspólnocie.

czesław siekierski, parlament europejski, komisja europejska, wspólna polityka rolna, płatności bezpośrednie, brexit

Będzie wyższa składka. Unia szuka pieniędzy na WPR

Pieniędzy w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej nie powinno być mniej niż teraz. Na załatanie dziury budżetowej spowodowanej Brexitem złożą się jednak pozostałe kraje, w tym Polska. Składka członkowska będzie podwyższona - zapowiedział we...
Obaj ministrowie stwierdzili, że obrót nieruchomościami rolnymi w UE powinien być domeną państw narodowych. W przypadku WPR, ministrowie zapewnili, że mają zbieżne stanowiska co do tego, jak powinna wyglądać w przyszłości.

Jurgiel zaznaczył, że WPR po 2020 roku "musi być silna, z odpowiednim budżetem". - Wspólnie uważamy, że należy zwiększyć składkę (członkowską - PAP) jeśli Wielka Brytania wystąpi z UE. Jeśli Brexit będzie miał skutki, to jesteśmy gotowi podnieść składkę, nie redukować innych polityk, które występują - powiedział.

Minister dodał, że WPR powinna być dalej skierowana na rozwój obszarów wiejskich. Powinna też dawać państwom możliwość interwencji na rynku.

Jurgiel poinformował, że najprawdopodobniej w marcu w Polsce odbędzie się duża międzynarodowa konferencja dotycząca ASF.

Pekka Pesonen, Copa-Cogeca, brexit, organizacje rolnicze, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku

Rolnicy coraz bardziej niepewni swojej sytuacji. Boją się Brexitu

Rolnicy w Unii Europejskiej są niepewni swojej sytuacji ekonomicznej, głównie w związku z rozwojem handlu na światowych rynkach - wynika z najnowszych badań z trzeciego kwartału 2017 r. organizacji Copa-Cogeca. "Mimo iż rolnicy w 7 z 10...

Swój udział w niej - jak dodał - zapowiedział komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis. Mają także wziąć w niej udział przedstawiciele wszystkich państw UE plus goście z Ukrainy i Białorusi.

Minister zauważył, że ASF to wspólny problem Unii i cała wspólnota powinna się włączyć w walkę z tą chorobą. Jej ogniska, oprócz Polski, pojawiły się też w Rumunii, w Czechach, czy w państwach bałtyckich.

Dodał, że Wspólnota powinna się też bardziej zaangażować w zwalczanie tego wirusa na Białorusi i na Ukrainie, skąd przyszedł on do Polski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021