Polska chce odnowienia Elastycznej Linii Kredytowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2016,12:20 Aktualizacja: 20-12-2016,13:10
A A A

Polska wnioskuje o odnowienie Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Wyjaśniono, że nowa linia będzie o połowę mniejsza od obecnej i wyniesie ok. 8,3 mld euro.

"Środki z MFW są ubezpieczeniem w przypadku kryzysu, Polska nie planuje ich wykorzystywać" - podkreśla resort w komunikacie. Wskazano, że 19 grudnia Polska wysłała wniosek do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o odnowienie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (FCL) od połowy stycznia 2017 r., po wygaśnięciu obecnej umowy. Wniosek podpisali Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

franki szwajcarskie, kredyt we frankach, frankowicze, kredyt hipoteczny, ustawa

Prezydencki projekt ustawy dot. kredytów walutowych trafił do komisji

W czwartek wieczorem Sejm skierował do Komisji Finansów Publicznych prezydencki projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych. Projekty w tej sprawie autorstwa PO i Kukiz'15 będą głosowane w piątek w związku z wnioskiem Nowoczesnej...

Wyjaśniono, że obecna linia kredytowa wygasa w styczniu 2017 r. "Polska wnioskuje o dwuletnią linię kredytową w wysokości 6,5 mld SDR (ok. 8,3 mld euro), czyli połowę obecnie obowiązującej linii. Wpisuje się to w realizowaną przez nasz kraj strategię wyjścia, tj. stopniowego zmniejszania korzystania z tego instrumentu" - napisano.

Resort finansów zapewnia, że Polska korzysta z linii od 2009 r. i traktuje ją jako ubezpieczenie wobec ewentualnych szoków zewnętrznych, co oznacza, że nie wypłacała i nadal nie planuje wypłat środków z FCL. Rada Wykonawcza MFW rozpatrzy wniosek prawdopodobnie w połowie stycznia.

Jak wcześniej informowało ministerstwo, FCL jest instrumentem przyznawanym jedynie krajom o wyjątkowo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i skutecznej polityce gospodarczej.

Wyjaśniano, ze dotychczasowe linie kredytowe FCL ułatwiały Polsce w okresie globalnego kryzysu finansowego dostęp do finansowania rynkowego, sprzyjając obniżaniu premii za ryzyko na rynkach finansowych. Pozwoliło to zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia.

Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR), ale umową z ubiegłego roku, na nasz wniosek, zmniejszono linię do wysokości 15,5 mld SDR (ok. 22,1 mld dol.). W styczniu, na kolejny wniosek Polski, FCL zmniejszono do kwoty 13 mld SDR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

od 2.08.2021 - przyjmowanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.09.2021 - 30.09.2021 nabór wniosków o pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich zobacz więcej

do 30.09.2021 - ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021