Ofiary nawałnic będą mogły później złożyć zeznania podatkowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2017,10:00 Aktualizacja: 04-09-2017,10:18
A A A

Ofiary sierpniowych nawałnic, które 23 sierpnia zostały zwolnione z podatku od spadków i darowizn, miałyby przedłużony do 6 miesięcy termin składania zeznań podatkowych - proponuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowego rozporządzenia.

W uzasadnieniu do projektu przypomina się, że z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu minister rozwoju i finansów "zaniechał w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu".

podatek od darowizn, poszkodowani w nawałnicach, ministerstwo finansów, mateusz morawiecki

Poszkodowani w nawałnicach zwolnieni z podatku od darowizn na 2 lata

Wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o zaniechaniu podatku od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach - poinformował Łukasz Świderski, rzecznik Ministerstwa Finansów. Zwolnienie obowiązuje przez 2 lata, licząc od 12...

W tym dokumencie z kolei, w celu ułatwienia wywiązania się z obowiązków związanych ze składaniem przez poszkodowanych i ich rodziny zeznań podatkowych, dotyczących spadków lub darowizn, minister postanowił przedłużyć termin na ich składanie.

"Wprowadzenie tej regulacji stanowi dopełnienie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn wprowadzonego rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników" - czytamy w uzasadnieniu.

"Dzięki tym rozwiązaniom osoby najbardziej dotknięte skutkami żywiołu nie będą zobligowane do zapłaty podatku od spadków i darowizn i zyskają więcej czasu na dopełnienie formalności związanych ze składaniem zeznań dotyczących otrzymywanych darowizn" - dodają autorzy projektu.

Dokument przewiduje wydłużenie terminu na składanie zeznań o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych z jednego do 6 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia otrzymania pieniędzy, rzeczy lub praw majątkowych.

Rozporządzenie ma mieć zastosowanie wobec zeznań podatkowych składanych przez dwa lata począwszy od 12 sierpnia 2017 r., czyli od dnia następującego po dniu, w którym pojawiły się najdotkliwsze skutki żywiołu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement