Od października obligacje dla rodzin 500 plus

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2016,8:40 Aktualizacja: 24-09-2016,8:49
A A A
Od października Ministerstwo Finansów dla beneficjentów programu 500 plus zaoferuje nowy typ obligacji - poinformował Paweł Szałamacha, minister finansów. Będą to Rodzinne Obligacje Skarbowe, które będzie można wykupić na 6 i 12 lat. 
 
Beneficjenci programu będą mogli nabywać obligacje do wysokości świadczenia, jakie uzyskują w ramach programu 500 plus. Cena jednej Rodzinnej Obligacji Skarbowej ma wynieść 100 zł.
 
Obligacje będą dostępne w cyklach miesięcznych, tak jak standardowe. Można będzie je nabyć w oddziałach PKO BP, punktach obsługi Domu Maklerskiego PKO BP oraz przez internet.
deficyt budżetu, budżet państwa, ministerstwo finansów, wydatki państwa, dochody państwa, finanse

Jest wstępny budżet na 2017 rok. 23 miliardy zł na 500+

Dochody państwa w wysokości 324,1 mld zł, a wydatki 383,4 mld zł - przewiduje wstępny projekt przyszłorocznego budżetu, który przyjął rząd. Po stronie wydatków przewidziano m.in. ok. 23 mld zł na finansowanie programu 500 Plus....
- Postanowiliśmy wzbogacić ofertę, tak by różniła się od dotychczasowych dwu-,trzy-,cztero- i 10-letnich, co oznacza inny okres wykupu oraz inne, korzystniejsze oprocentowanie. Zależy nam na tym, by rozszerzyć pulę osób, które dotychczas inwestują w obligacje skarbu państwa - mówił Szałamacha. 
 
Rodzinne obligacje będą sześcioletnie i dwunastoletnie. Będą oprocentowane preferencyjnie w stosunku do standardowych obligacji oszczędnościowych, odpowiednio 1,75 proc. i 2 proc. (w pierwszym roku odpowiednio 2,6 i 3 proc.).
 
Poza tym oprocentowanie Rodzinnych Obligacji Skarbowych w poszczególnych okresach odsetkowych ustalane ma być na podstawie wskaźnika inflacji (powiększonego o powyższą preferencyjna marżę).
 
Obligacje będzie też można przedterminowo wykupić i wycofać zgromadzone oszczędności. W takim przypadku wartość zgromadzonych odsetek ma być pomniejszona o 0,7 zł dla każdej obligacji sześcioletniej i 2 zł dla obligacji dwuletniej.
 
- To doskonały produkt, kierowany do uczestników programu 500 plus, którzy chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Mogą to być np. koszty edukacji uniwersyteckiej, uruchomienie firmy, zakup mieszkania - wymieniał szef MF.
 
Dodał, że "nie będzie sztywnego wolumenu emisji" i resort będzie elastycznie reagować na popyt na obligacje. Poza tym tylko w październiku ma obowiązywać promocyjna cena dla tych, którym wypada wtedy termin wykupu standardowych obligacji, a będą chcieli przedłużyć oszczędzanie. 
 
Będzie można zakupić wszystkie rodzaje obligacji standardowych (2-letnie, 3-letnie, 4-letnie i 10-letnie) na drodze zamiany za 99,70 zł, a nie 100 zł.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt