Nowela budżetu podpisana, rolnicy dostaną zaliczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2016,14:20 Aktualizacja: 25-10-2016,15:18
A A A
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tegorocznego budżetu, która umożliwia przekazywanie rolnikom zaliczek na poczet unijnych płatności bezpośrednich. 
 
"Ustawa ma na celu umożliwienie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypłaty w roku bieżącym 70 proc. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich dla producentów rolnych za 2016 r. w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) poprzez zwiększenie deficytu budżetu środków europejskich" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

zaliczki dopłat, dopłaty bezpośrednie, pieniądze, rolnictwo, UE, budżet

Sejm znowelizował budżet. Rolnicy dostaną zaliczki na dopłaty

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet przesuwając na ten rok ok. 9 mld zł. Umożliwi to wypłatę rolnikom zaliczek na unijne dopłaty. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 427 posłów, jeden wstrzymał się od głosu. Wcześniej w...
Nowela ma umożliwić wcześniejszą wypłatę 70 proc. zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich dla rolników za 2016 r.

Według przedstawicieli rządu złagodzi to skutki kryzysu na rynku rolnym spowodowanego m.in. embargiem na eksport produktów rolnych do Rosji czy afrykańskim pomorem świń.
 
Nowela polega na zwiększeniu deficytu budżetu środków europejskich o 8 mld 971 mln zł, co pozwoli na wypłaty zaliczek płatności wynikających ze Wspólnej Polityki Rolnej. 
 
Pierwotnie dochody i wydatki budżetu środków europejskich z tytułu WPR zostały zaplanowane w ustawie budżetowej na rok 2016 w kwocie 26 mld 595 mln 458 tys. zł.
 
W uzasadnieniu do projektu noweli resort finansów przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem unijnym państwa członkowskie mogą przed 1 grudnia, ale nie przed 16 października, wypłacać zaliczki w wysokości do 50 proc. w przypadku płatności bezpośrednich. 

NIK, dopłaty bezpośrednie, ARiMR, braki kadrowe w ARiMR, kontrola NIK, pieniądze dla rolników

Opóźnione dopłaty. Wiemy, dlaczego pieniądze wypłacono z poślizgiem

Przygotowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do realizacji dopłat bezpośrednich dla rolników w kampanii 2015 r. prowadzone były pod presją czasu - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Wprowadzenie nowych przepisów...
W związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych 8 września Komisja Europejska zdecydowała o odstąpieniu od tej zasady i w tym roku państwa UE mają możliwość zwiększenia do 70 proc. dopuszczalnej wysokości zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Na dopłaty bezpośrednie za 2016 r. zaplanowano w Polsce ponad 14 mld zł. Ubiega się o nie 1 mln 355 tys. rolników. Środki te będą pochodziły z UE. Wypłata dopłat bezpośrednich co roku rozpoczyna się 1 grudnia i trwa do końca czerwca następnego roku.
 
Od 17 października ARiMR przekazała już w formie zaliczek na konta bankowe 347 tys. rolników blisko 2 mld zł. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej