Morawiecki: wyrównanie dopłat dla rolników jest realne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2019,8:40 Aktualizacja: 25-09-2019,8:53
A A A

- Zrównanie dopłat dla rolników jest realne, jesteśmy pełnoprawnym krajem członkowskim i czas najwyższy zakończyć to dyskryminujące różnicowanie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu pytany przez tygodnik "Gazeta Polska", czy PiS uważa, że możliwe jest zrównanie dopłat dla rolników do europejskiego poziomu odpowiedział twierdząca.

Tyle dostają polscy rolnicy, czyli zróżnicowana wysokość dopłat w UE

Średnie dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE wynoszą 259 euro do hektara, ale w UE są i tacy rolnicy, do których trafia ponad 400 euro. Polacy otrzymują nieco ponad 200 euro. Komisja Europejska chce zmniejszać te różnice, ale...

- Sprawą dopłat dla rolników nie zajęliśmy się miesiąc czy dwa miesiące temu. Zajmujemy się nią od początku mijającej kadencji i stąd nasze przekonanie, że to zrównanie jest realne. Nie jesteśmy "nowym" krajem UE, który musi się godzić na gorsze zasady - powiedział polityk.

- Jesteśmy pełnoprawnym krajem członkowskim i czas już najwyższy zakończyć to dyskryminujące różnicowanie. Trzeba się z nami liczyć, trzeba się liczyć z naszymi partnerami z regionu. Pokazaliśmy podczas wyboru kandydata na nowego szefa Komisji Europejskiej, że nic o nas bez nas. I tak pozostanie - dodał premier.  

Podkreślił, że z nową szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen rozmawia co kilka dni, a propozycja teki komisarza ds. rolnictwa to wyraz uznania dla Polski oraz przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej czy szerzej z Trójmorza.

Polskim kandydatem na komisarza ds. rolnictwa w nowej KE jest Janusz Wojciechowski.

Kwestia zrównania dopłat dla rolników to natomiast jedna z zapowiedzi PiS przedstawiona przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji wyborczej w Lublinie.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie