Minister rolnictwa znowu wydłuża nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Do kiedy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2024,16:25 Aktualizacja: 10-05-2024,17:05
A A A

Dość zaskakująca informacja z ministerstwa rolnictwa. Szef resortu zdecydował o kolejnym w niewielkim odstępie czasu wydłużeniu terminu przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

„W związku z postulatami środowisk rolniczych, minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wnioski można składać do 1 lipca br.” – informuje w komunikacie ministerstwo.

To druga taka zmiana w tej kampanii. Niedawno ukazało się rozporządzenie wydłużające czas na składanie wniosków z pierwotnej daty 15 maja do 17 czerwca.

Pozostałe terminy też wydłużone

Skoro jednak szef resortu wskazuje teraz, że będzie to 1 lipca,  to termin składania zmian do wniosków również ma zostać wydłużony - do 16 lipca. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później - w terminie 25 dni kalendarzowych po 1 lipca, tj. do 26 lipca, ale w przypadku opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.

dopłaty, wnioski, arimr, tuz

Rolnicy: automatyczna zmiana klasyfikacji gruntów na TUZ przy wnioskach o dopłaty, to bezprawie. MRiRW odpowiada

Jest odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na wniosek samorządu rolniczego ws. automatycznej zmiany klasyfikacji gruntów przy dopłatach bezpośrednich. Chodzi o trwałe użytki zielone (TUZ). Wniosek Krajowej Rady Izb...

„Zmiana terminów dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR” - wylicza ministerstwo.

Wyjątek dla małych gospodarstw

Jak zastrzega, terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich, tj.: Płatności dla małych gospodarstw oraz Płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.

W tym zakresie będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia możliwe będzie:

- wnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw;

- zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.

„Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach” - wyjaśnia resort.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich