Minister jasno powiedział, co powinno być podstawą dochodu rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2020,9:55 Aktualizacja: 20-02-2020,9:38
A A A

Podstawą dochodu rolników powinno być to, co wyprodukują w swoim gospodarstwie - powiedział w środę w Baszni Dolnej na Podkarpaciu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W Baszni Dolnej odbyło się w środę posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z tematów była kwestia rolniczego handlu detalicznego.

ustawa o restrukturyzacji zadłużenia gospodarstw, długi, pieniądze

Zamiast wsparcia gospodarstw, są kolejne bankructwa

12 grudnia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne, która miała pomóc tysiącom rolników. Chociaż minął rok od jej wejścia w życie, niewiele...
Minister podkreślił w swoim wystąpieniu, że najważniejszą kwestią powinno być to, żeby rolnicy mogli sprzedać co wyprodukują. - To powinno być podstawą dochodów rolnika. Nie, jakieś mityczne środki zewnętrzne - dodał.

Ardanowski podkreślił, że Polska walczy o jak największe dotacje unijne, ale zwrócił uwagę, że łatwiej było walczyć o nie przed 2014 r. niż obecnie. - Ale wtedy nie walczyliśmy, bo jeden z Polaków miał być królem Europy - mówił.

Minister powiedział, że obecnie różnica dotacji do hektara między niemieckim a polskim rolnikiem wynosi 200 zł. Zdaniem ministra choć nie jest to dużo, ale - jak zauważył Ardanowski - przewaga niemieckich rolników wynika z tego, że nie działają pojedynczo.

- Oni się zrzeszają np. razem kupują i używają maszyny, które są drogie, a u nas każdy chce mieć swoje. Wspólnie negocjują ceny, kupują pasze, a niektórzy mają też swoje przetwórstwo - wyliczył.

Minister podkreślił, że jego celem jest pomaganie rolnikom w urynkowieniu swojej produkcji.

małe ubojnie zwierząt w gospodarstwach, jan krzysztof ardanowski,kolno, sprzedaż mięsa przez rolników

Gospodarstwa będą mogły prowadzić małe ubojnie

Od połowy lutego w gospodarstwach rolnych będzie można prowadzić małe ubojnie zwierząt - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że rolnicy będą mogli później sprzedawać takie mięso. Szef resortu podczas odbywającej...

Ardanowski przypomniał, że jego resort wprowadził dwa rozwiązania dla rolników, które ułatwiają im sprzedaż produktów. Pierwsze to bezpośrednia sprzedaż produktów, a drugie to rolniczy handel detaliczny.

Jak przekonywał minister rozwiązania te "zaczynają ruszać". - Te rozwiązania to zachęta dla ludzi aktywnych, zaradnych, dla tych, którzy chcą pracować. Stworzyliśmy dobre przepisy prawne, które pozwalają sprzedawać to, co rolnik produkuje - mówił.

Z danych, które przedstawił Ardanowski wynika, że z handlu bezpośredniego korzysta ponad 12 tys. rolników, a niemal 7 tys. gospodarstw prowadzi rolniczy handel detaliczny.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że od wtorku w życie weszły przepisy umożliwiające uruchomienie małej ubojni. Zdaniem ministra są to najlepsze przepisy w Europie.

- To jest wielka szansa dla rozdrobnionych gospodarstw. Tym bardziej, że znaczna cześć społeczeństwa zaczyna szukać tego typu żywności. Eliminujemy ogniwa pośrednie, to rozwiązanie najlepsze dla rolnika i konsumenta - powiedział.

Zaapelował, żeby rolnicy tworzyli spółdzielnia energetyczne. Jego zdaniem, pomóc w tej inicjatywie powinni władze samorządowe.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

19.10 - 30.11.2020 wsparcie finansowe na tworzenie grup producentów  <-- zobacz więcej

26.10 - 24.11.2020 dotacje do tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego <-- zobacz więcej

15.10 - 31.12.2020 300 tys. zł na odtworzenie potencjału produkcji rolnej <-- zobacz więcej

29.10 - 30.11.2020 rozpoczęcie działalności pozarolniczej na wsi <-- zobacz więcej

30.11.2020 Powszechny Spis Rolny

31.12.2020 pomoc w związku z COVID-19 dla poszkodowanych przez suszę