Materiał siewny z mniejszą dopłatą. Rolnicy protestują

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2015,9:20 Aktualizacja: 09-03-2015,10:17
A A A

Rząd zajmie się wkrótce projektem rozporządzenia w sprawie dopłat do materiału siewnego. Szykuje się obniżka stawek, co oczywiście nie spodobało się rolniczym organizacjom.

Po zmianach stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany mają wynosić:

  • 80 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub strączkowych (obecnie 100 zł);
  • 130 zł - w przypadku roślin strączkowych (obecnie 160 zł);
  • 400 zł - w przypadku ziemniaków (obecnie 500 zł).

Jak wiadomo, od 15 stycznia do połowy czerwca Agencja Rynku Rolnego przyjmuje wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Dlatego izby rolnicze apelują do farmerów o jak najszybsze składanie wniosków, by zrobili to przed wejściem w życie nowego rozporządzenia. A to może się stać już od kwietnia, co z kolei może oznaczać różne stawki dopłat w ramach tego samego naboru wniosków.

Poproszone o opinie branżowe organizacje, jak Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych czy Krajowa Rada Izb Rolniczych, sprzeciwiły się oczywiście obniżkom stawek. Poszczególne izby rolnicze także skierowały do ministra rolnictwa swoje protesty. Padają argumenty o wyjątkowo trudnej sytuacji w rolnictwie i spadku opłacalności produkcji.

"W przedstawionym projekcie rozporządzenia proponuje się zmniejszenie o około 20 proc. stawki dopłat do materiału siewnego, co daje oszczędność dla budżetu państwa w wysokości ok. 24 mln zł. Uzyskana oszczędność jest nieadekwatna do strat, jakie poniesie sektor rolny z powodu zaniechania używania kwalifikowanego materiału siewnego. Należy pamiętać, że jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w UE pod względem wymiany materiału siewnego (jedynie 20 proc., podczas gdy średnia wynosi 50 proc., a w Irlandii, Danii i Włoszech aż 80 proc.)" - napisały w wystąpieniu izby rolnicze.

W odpowiedzi resort stwierdził, że uwzględnienie uwag izb nie jest możliwe.

"W 2015 r. na realizację mechanizmu dopłat do l ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, zaplanowano kwotę 99 469 tys. zł. Kwota ta, ze względu na trudną sytuację budżetową nie może zostać zwiększona. Pomimo że w 2015 r. kwota przeznaczona na dopłaty do materiału siewnego jest o 469 tys. zł wyższa, niż w roku ubiegłym, w związku ze stałym wzrostem zainteresowania rolników omawianymi dopłatami kwota ta będzie musiała zostać podzielona pomiędzy większą liczbę wnioskodawców, co spowoduje zmniejszenie stawki dopłat do 1 ha powierzchni" - wyjaśniło ministerstwo.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement