Małe przetwórstwo. Rolnicy wnioskują o ponad półtora miliarda złotych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2024,11:50 Aktualizacja: 06-02-2024,11:52
A A A

Blisko 4,3 tys. wniosków o pomoc w wysokości ok. 1,55 mld zł wpłynęło w ramach naboru dotyczącego wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na inwestycje związane z prowadzeniem działalności przetwórczej i handlowej – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Nabór wniosków w tej materii zakończył się 5 lutego, a trwał od 3 stycznia. Najwięcej zarejestrowano ich w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim.

Jak przypomina w komunikacie ARiMR, pomoc ta skierowana była do rolników, ich małżonków i rybaków, którzy: prowadzą lub rozpoczynają działalność, podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników lub otrzymują płatności bezpośrednie, a także mają nadany numer identyfikacyjny w ewidencji producentów.

minister rolnictwa, siekierski, sejm, komisja rolnictwa

Siekierski: jestem zwolennikiem powiązania rolników z handlem i przetwórstwem

Rolnik jest najsłabszym ogniwem w łańcuchu od-pola do stołu i jego pozycja wymaga wzmocnienia. Jestem zwolennikiem powiązania rolników z handlem i przetwórstwem - poinformował w czwartek minister rolnictwa Czesław...

Wsparcie będzie realizowane w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych. Standardowo zwrot wynosi 60 proc., w przypadku beneficjentów z sektora rybackiego - 50 proc., a dla młodych rolników - 70 proc. Minimalna wielkość dofinansowania jednego przedsięwzięcia to 20 tys. zł, a pomoc nie może przekroczyć limitu 500 tys. zł” – wskazuje Agencja.

Jak dodaje, otrzymane środki mogą zostać przeznaczone m.in. na budowę czy remont infrastruktury i urządzeń służących przetwarzaniu produktów, ich przechowywaniu, przygotowywaniu do sprzedaży i wprowadzaniu do obrotu.

„W katalogu podlegających zwrotowi wydatków wymienione zostały także koszty zakupu nowych maszyn, terminali płatniczych, domen internetowych czy środków transportu służących do wykonywania działalności” – precyzuje ARiMR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu