KRUS: niemal wszystkie emerytury i renty rolnicze w Polskim Ładzie są wyższe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2022,10:00 Aktualizacja: 15-01-2022,19:21
A A A

Emerytury i renty oraz rodzicielskie świadczenia uzupełniające ustalone na od ok. 484 zł do 2500 zł miesięcznie (stanowiące ok. 98 proc. wszystkich takich  świadczeń) KRUS wypłaca w wyniku zmian podatkowych od 1 stycznia w kwocie wyższej niż w 2021 r.

Tak wynika z komunikatu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, będącego zapewne pokłosiem burzy, jaka przetoczyła się przez Polskę w wyniku zadziałania przepisów zawartych w pakiecie zwanym Polskim Ładem, który wszedł w życie wraz z początkiem roku.

ubezpieczenie społeczne rolników, ubezpieczenie zdrowotne, składki rolników, KRUS

Mimo wpłaty, składka pozostanie nieopłacona. KRUS wyjaśnia dlaczego

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o ważnej zmianie. Chodzi o zasady regulowania składek w przypadku, gdy rolnik jest płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Od 1 stycznia 2022 r. udostępnione zostały specjalne...

Niższe pensje dostali m.in. nauczyciele i mundurowi. Pojawiły więc zaraz pytania o emerytury i renty. Rząd zapewnia, że większość Polaków skorzysta na Polskim Ładzie i wprowadza korekty do prawa.

KRUS zapewnia, że emerytury i renty nieprzekraczające 484 zł miesięcznie, czyli wypłacane przede wszystkim osobom, które otrzymują część świadczenia z uwagi na niezaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej od 1 stycznia wypłaca w dotychczasowej wysokości.

"Tylko ok. 0,1 proc. świadczeniobiorców Kasy uprawnionych do emerytur i rent w kwocie powyżej 4920 zł i nieprzekraczającej 12800 zł miesięcznie w styczniu otrzyma świadczenie nieco niższe niż w 2021 r. Niemniej Kasa podkreśla, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, zmieniającego technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy, Kasa przeliczy wysokość zaliczki potrąconej takim osobom i w lutowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych otrzymają one zwrot nadpłaty podatku za styczeń" - precyzuje rolniczy ubezpieczyciel.

Jak zapewnia, od lutego od takich świadczeń emerytalno-rentowych będzie potrącał zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach obowiązujących do końca 2021 r.

"W związku z powyższym informujemy, że w efekcie nowych rozwiązań ok. 98 proc. osób uprawnionych do emerytur, rent oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, będzie otrzymywało świadczenia w kwocie wyższej, a ok. 2 proc. osób – w wysokości dotychczasowej" - zapewnia Kasa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt