KRIR: ekoschemat Dobrostan zwierząt opóźnia wypłatę dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-04-2024,16:05 Aktualizacja: 12-04-2024,17:04
A A A

Według samorządu rolniczego, rozpatrywanie wniosków o dopłaty z uwzględnionym ekoschematem Dobrostan zwierząt jest zbyt długie, przez co rolnicy-hodowcy nie mają szans na szybkie wypłaty należnych im pieniędzy.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się 10 kwietnia do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego w sprawie podjęcia działań w celu przyspieszenia wypłat płatności bezpośrednich oraz rozdzielenia płatności za ekoschemat Dobrostan zwierząt od pozostałych płatności.

Ten ekoschemat, realizowany w ramach płatności bezpośrednich, wydłuża okres rozpatrywania wniosku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poprzez stopień jego skomplikowania. Niska zaliczka i brak płatności bezpośrednich powodują zatory płatnicze, co komplikuje sytuację gospodarstw utrzymujących zwierzęta. Dlatego uważamy, że ARiMR powinna wydawać dwie odrębne decyzje, tzn. o płatnościach bezpośrednich i o płatności dobrostanowej” – wskazuje KRIR.

Agencja - jak sama podała - do 11 kwietnia wypłaciła z tytułu płatności końcowych dopłat 4,61 mld zł – w tym 2,64 mld zł rolnikom, którzy w swoich wnioskach złożyli deklarację prowadzenia praktyk w ramach ekoschematów powierzchniowych.

„Natomiast ubiegający się o wsparcie w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, ze względu na niezakończone jeszcze okresy referencyjne dla niektórych wariantów, na środki muszą jeszcze poczekać. Rozpoczęcie wypłat z tego tytułu planowane jest w kwietniu” – przypomina ARiMR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich